Rosja bierze odwet. Na liście ponad 60 nazwisk
Rosja nakłada sankcje na 61 amerykańskich urzędników i biznesmenów. Wśród nich są między innymi sekretarz skarbu Janet Yellen i sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, ale także przedstawiciele resortu obrony i mediów. Wszystkie te osoby mają zakaz wjazdu do Rosji.
07.06.2022 04:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że decyzje podjęto w odpowiedzi na "ciągle narastające sankcje USA nałożone na rosyjskie osoby polityczne i publiczne, a także przedstawicieli krajowego biznesu".
Na liście pojawiły się nazwiska:
- Edward Bastian, dyrektor naczelny Delta Air Lines,
- dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield,
- dyrektor ds. budżetu Białego Domu Shalanda Young,
- dyrektor generalny Grupy Fitch, Paul Taylor
- przewodniczący Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych Jeffrey Sprecher.
Tymczasem Rada UE podjęła nie dalej jak w piątek decyzję o wprowadzeniu szóstego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę, jak i w Białoruś za pomoc udzielaną Moskwie. Polityczna zgoda na restrykcje została wynegocjowana podczas szczytu unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek.
Zajęte samoloty Abramowicza
Ministerstwo handlu USA nakazało w poniedziałek zajęcie dwóch samolotów rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, ponieważ wysłał on bez licencji wyprodukowane w Ameryce maszyny Boeing 787 Dreamliner i Gulfstream G650 ER do Rosji, co stanowi pogwałcenie sankcji.
Resort handlu poinformował, że w lutym Abramowicz wyznaczył swoje dzieci mieszkające w Rosji na właścicieli dwóch "firm krzaków" posiadających te samoloty, okazało się jednak, że oligarcha nadal je kontroluje.
Dreamliner i Gulfstream trafiły w marcu do Rosji. Federalni prokuratorzy z sądu na Manhattanie mają teraz znaleźć sposób na zajęcie maszyn. Sam Abramowicz nie został jak dotąd objęty amerykańskimi sankcjami, jednak nałożyła na niego restrykcje Unia Europejska.
15 marca BBC podało, że samolot Abramowicza wylądował w Moskwie, dokąd dotarł przez Tel Awiw i Stambuł.
Cztery dni później resort handlu USA poinformował, że Stany Zjednoczone uziemiły niemal 100 samolotów używanych przez rosyjskie firmy i obywateli, a wśród nich jest prywatny odrzutowiec Abramowicza.
Źródło: Kyiv Independent/PAP