Wojna w Ukrainie. Rosyjska propaganda nieskuteczna? Wyciekł dokument z Kremla [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 104. dzień inwazji w Ukrainie. Niemiecki dziennik "Bild" dotarł do poufnego dokumentu poświęconego propagandzie prowadzonej przez Rosję. Z dokumentu wynika, że kierownictwo Kremla ma świadomość, iż Rosjanie nie znają celu prowadzonej wojny, pomimo akcji związanej z symbolem "Z", jak również prześladowań działaczy antywojennych i zakazu wydawania krytycznych wobec władz gazet. "W ten sposób kremlowska propaganda przyznaje, że zawiodła" – wnioskuje "Bild". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Rosjanie terroryzują ludność Awdijiwki nowym sposobem. Dzwonią z nieznanego numeru. Pytają o adres i czy w domu jest dużo osób. Robią to w ten sposób, jakby byli starymi znajomymi i martwili się o los miasta. Mieszkaniec odpowiada. Kilka minut później dom jest ostrzeliwany.
- • Okupanci cierpią z powodu upałów w Ukrainie. Wciąż noszą zimowe mundury - wynika z kolejnej rozmowy przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Początek czerwca był prawdziwą "niespodzianką" dla najeźdźców. Liczyli wszakże na zdobycie Ukrainy w lutym. Nikt nie zapewnił im nowych mundurów. W przechwyconej rozmowie Rosjanin skarży się znajomemu, że denerwuje go upał i brak wody.
- • Rosyjscy żołnierze próbują uciec z Ukrainy. W tym celu zawierają fikcyjne małżeństwa - donosi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
- • W sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych potwierdziło, że 2 czerwca w obwodzie zaporoskim na południu kraju doszło do wymiany ciał poległych żołnierzy z Ukrainy i Rosji. Strony ustaliły wymianę zwłok "w formule 160 na 160" - przekazano w oświadczeniu resortu. Według brata jednego z bojowników Azowa, który prawdopodobnie zginął w fabryce Azowstal, co najmniej dwie ciężarówki z ciałami żołnierzy zmarłych w Mariupolu zostały przekazane do szpitala wojskowego w Kijowie w celu identyfikacji. - Szczątki wydobyto w ubiegłym tygodniu z ruin fabryki. Niektóre spośród zwłok były mocno zwęglone - poinformował rozmówca agencji AP.
- • - Aleksandr Dugin nie widzi możliwości, żeby państwa ukraińskie i polskie funkcjonowały, nie mówiąc już o krajach bałtyckich - powiedział o ideologicznym doradcy Władimira Putina gen. Bogusław Samol z Akademii Sztuki Wojennej, gość "Punktu widzenia" w Polsat News. Zaznaczył jednak, że Rosja nie ma obecnie zdolności prowadzenia wojny przeciwko Polsce, która jest członkiem NATO. Aleksandr Dugin nazywany jest "mózgiem Putina" ze względu na jego wpływ na rosyjskiego przywódcę
Chciałbym podkreślić, że postawiłem przed rządem bardzo konkretne zadanie – zrobić wszystko, aby w kolejnym sezonie grzewczym nie zmieniły się taryfy za gaz i prąd. Wzrost cen byłby trudny dla ludzi z powodu wojny. Za taryfy na ogrzewanie i ciepłą wodę odpowiadają władze lokalne. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić niezmienność cen w okresie zimowym 2022-23.
- Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Zadaję sobie takie pytania - przyznała w wywiadzie była kanclerz Niemiec Angela Merkel, komentując rosyjską inwazję na Ukrainę. Jak dodała, "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji", ale "nie obwinia się".
Powiązane tematy:
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. - To brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia - powiedziała w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Spiegel" Alexandrem Osangiem na scenie Berliner Ensemble.
Na pytanie, czy mogła zrobić więcej lub zrobić coś inaczej, aby zapobiec wojnie, Merkel odpowiedziała: "Nie obwiniam się". Stwierdziła jednak również, że "nie udało nam się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec tej sytuacji".
Jednocześnie była kanclerz broniła tych aspektów swojej polityki, które są obecnie oceniane krytycznie, np. porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie - relacjonuje portal tygodnika "Spiegel".
- Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Myślę, że ta sytuacja już teraz jest wielką tragedią, a czy można było temu zapobiec? (...) Oczywiście, że zadaję sobie te pytania - powiedziała Merkel.
- Ukraina jest wdzięczna za wszelką pomoc, jaką otrzymuje od międzynarodowych partnerów, bo nikt nam nic nie jest winien. Są kraje, które stoją ramię w ramię z nami, są kraje, które jedynie obserwują wojnę. Są pewne opóźnienia w dostawach broni, ale należy pamiętać, że nikt nam nic nie jest winien. Otrzymujemy wsparcie z wielu krajów, musimy podziękować za to, że jest ono dostępne. Bez pomocy naszych partnerów byłoby nam bardzo, bardzo trudno - przekazał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina skutecznie przeciwstawia się najeźdźcom, jednak w Rosji i na terytoriach okupowanych niepowodzenia Kremla są zatajane, a tzw. operacja specjalna przedstawiana jest jako sukces - pisze portal dziennika "Bild". Gazeta zapoznała się z tajną kremlowską instrukcją prowadzenia propagandy.
Poziom promieniowania w Strefie Wykluczenia wokół nieczynnej Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie jest normalny - przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Dodano, że detektory promieniowania w Strefie Wykluczenia są ponownie online po raz pierwszy od czasu, gdy wojska rosyjskie zajęły ten obszar 24 lutego.
Ukraińcy okazali się genialnie nowoczesnym społeczeństwem, możemy wyciągnąć lekcję z tego, by budować, mimo kiepskiej władzy, nowoczesne społeczeństwo ludzi wolnych - powiedział lider PO Donald Tusk. Apelował też, by mimo sporów politycznych, uszanować "fundamenty wspólnoty".
Kolejny rosyjski atak rakietowy przyczynia się do kryzysu żywnościowego na świecie – oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Rosjanie zniszczyli terminal zbożowy w Mikołajowie na południu Ukrainy.
Premier Czech Petr Fiala i prezydent Francji Emmanuela Macron we wtorek podczas spotkania w Paryżu wyraził solidarność z Ukrainą. Fiala stwierdził w imieniu krajów Europy Środkowej, że zwycięstwo Ukrainy nad Rosją jest konieczne.
W podkijowskiej Buczy podczas rosyjskiej okupacji zginęło 461 osób - poinformowało MSW Ukrainy, cytując komendanta głównego policji Ihora Kłymenkę.
W Awdijewce Rosjanie posługują się nowym rodzajem terroryzmu. Dzwonią z nieznanego numeru z pytaniem, czy w domu mieszka dużo osób. Następnie strzelają z artylerii - podaje agencja Ukrinform.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jego rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem mają jeden cel - przypomnieć rosyjskiemu prezydentowi, że prowadzona przez niego wojna się nie powiedzie.
Rząd Niemiec przekaże środki finansowe na remont odeskiej filharmonii oraz poprze wniosek Rady Miejskiej Odessy o wpisanie miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O planach niemieckich władz dotyczących Odessy poinformowała minister kultury RFN Claudia Roth, która przebywała w tym mieście.
Trzy osoby zginęły, a sześć zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim. Wojska rosyjskie ostrzeliwały z artylerii Charków, Czerkaską Łozową, Słatyne i Koroboczkine.
Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink odwiedziła we wtorek podkijowskie miejscowości Irpień i Bucza, gdzie w pierwszych tygodniach inwazji Rosjanie dopuścili się licznych zbrodni na cywilnych mieszkańcach.
Wojska rosyjskie w dalszym ciągu próbują zająć Siewierodonieck w obwodzie ługańskim – informuje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich i infrastrukturę cywilną z artylerii lufowej i rakietowej. Pod ostrzał trafiły Lisiczańsk, Boriwske, Metjulkino.
"Ukraina zgodziła się udzielić Turcji 25 procent zniżki na zakup produktów rolnych w zamian za mediacje w celu przywrócenia handlu morskiego" - poinformował turecki dziennik "Yeni Safak". - Turcja jest gotowa pełnić rolę arbitra w organizowaniu eksportu zboża z ukraińskich portów morskich zablokowanych przez rosyjską flotę wojenną - powiedział turecki minister rolnictwa i leśnictwa Vahit Kirisci w wywiadzie dla "Yeni Safak".
W Doniecku, na terenie prorosyjskiej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, rozpoczął się "proces" trzech cudzoziemców, którzy mieli walczyć po stronie Ukrainy. Może im grozić kara śmierci. Sprawa dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii Shauna Pinnera i Andrew Hilla oraz obywatela Maroka Saaduna Brahima. Zgodnie z prawem międzynarodowym jest to porwanie; obcokrajowcy są jeńcami, a "sąd" w tzw. DRL nie ma mocy prawnej. Pozbawienie życia jeńca stanowi zbrodnię wojenną.
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił "uruchomienie drogowego połączenia lądowego Rosji z Krymem". Biorąc pod uwagę ryzyko ostrzału ze strony sił Ukrainy, a także ryzyko dywersji i sabotażu, cywilne samochody będą musiały jechać w ochranianym konwoju.
Powiązane tematy:
Imperializm rosyjski musi zostać zatrzymany, nie chcemy zobaczyć ataku na państwa bałtyckie, ani nie chcemy z bronią w ręku walczyć w obronie Polski i dlatego pomagamy Ukrainie ze wszystkich sił – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Olesna w woj. opolskim.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski