Trwa ładowanie...
d2r1l2b

Rosja. Angela Merkel spotka się z Władimirem Putinem

11 stycznia Angela Merkel złoży wizytę w Rosji. Niemiecka kanclerz spotka się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Tematem rozmów rosyjsko-niemieckich ma być m.in. zaostrzenie stosunków amerykańsko-irańskich i konflikt na Ukrainie - przekazały służby prasowe Kremla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Rosji Władimir Putin (zdj. arch.)
Od lewej: kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Rosji Władimir Putin (zdj. arch.) (PAP, Fot: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL)
d2r1l2b

Wizytę Angeli Merkel w Rosji potwierdził w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert.

"W toku rozmów omówione zostaną aktualne tematy agendy międzynarodowej, w tym sytuacja w Syrii, Libii i eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie w rezultacie amerykańskiego ostrzału z powietrza lotniska w Bagdadzie 3 stycznia" - przekazały w komunikacie służby prasowe Władimira Putina.

Przywódcy Rosji i Niemiec mają także rozmawiać na temat konfliktu w Donbasie oraz omówią podjęte ustalenia na ostatnim szczycie w ramach tzw. formatu normandzkiego.

d2r1l2b

Podczas ostatniego takiego spotkania 9 grudnia w Paryżu wydano wspólną rezolucję, która zawierała 4 główne punkty porozumienia: zawieszenie broni do końca roku na granicy rosyjsko-ukraińskiej, wymiana wszystkich zidentyfikowanych więźniów w grudniu, organizacja kolejnego szczytu w formacie normandzkim za cztery miesiące oraz wdrażanie porozumień mińskich z 2015 roku.

Wymianę jeńców udało się przeprowadzić pod koniec grudnia. Ukraina uwolniła 87 więźniów z tzw. separatystycznych republik ludowych. Separatyści przekazali z kolei Ukrainie 55 osób. Wcześnjesze doniesienia mówiły o wydaniu separatystom 123 więźniów w zamian za 77 ukraińskich jeńców.

Do ostatniej wizyty dwustronnej Merkel-Putin doszło w sierpniu 2018 roku w Berlinie.

d2r1l2b

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tusk bezlitośnie o Kaczyńskim: jest autorem największego kłamstwa, które podzieliło wspólnotę

d2r1l2b

Podziel się opinią

Share
d2r1l2b
d2r1l2b
Więcej tematów