PolskaRoman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnych

Roman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnych

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy kanon lektur szkolnych. Znalazły się w nim m.in. fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Uczniowie przeczytają też cztery powieści Sienkiewicza. Z kanonu usunięto między innymi Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza.

Roman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnych
Źródło zdjęć: © PAP

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września, ale lektury według zawartego w nim wykazu będą na razie omawiać tylko uczniowie w klasach pierwszych i czwartych szkół podstawowych, w klasach pierwszych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, czyli w pierwszych klasach trzyletnich etapów edukacyjnych. W pozostałych klasach lektury będą omawiane według dotychczasowego wykazu, do zakończenia etapu edukacyjnego.

Wydaje mi się, że wypracowaliśmy dobry kompromis - powiedział Roman Giertych.

Jak czytamy w uzasadnieniu zmian proponowanych przez ministra: "rozporządzenie jest odpowiedzią na liczne głosy środowiska nauczycielskiego i rodziców domagających się określenia podstawowego kanonu lektur obowiązujących we wszystkich szkołach polskich. Obowiązująca dotąd duża dowolność w wyborze lektur powodowała, iż nauczyciele - przy wyborze lektury - nie zawsze uwzględniali standardy egzaminacyjne, co mogło mieć wpływ na wyniki sprawdzianów i egzaminów".

Zgodnie z projektem MEN, polscy uczniowie nie będą już omawiać książek Gombrowicza. Z kanonu wypadł zarówno "Trans-Atlantyk", jak i "Ferdydurke". Fragmenty "Szewców" Witkacego, czy "Procesu" Kafki, a także w całości lektura Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" znalazły się jedynie na liście lektur w zakresie rozszerzonym szkół ponadgimnazjalnych.

MEN włączył natomiast na listę dwie lektury, które nie znalazły się we wcześniejszym projekcie resortu edukacji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają więc fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Na liście znalazła się też "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego i "Lord Jim" Conrada - dzieła, do których Roman Giertych podchodził wcześniej sceptycznie.

Wśród lektur, które MEN forsowało w proponowanym kanonie, znalazły się między innymi aż cztery powieści Sienkiewicza. Obowiązkowa ma też być biografia Karola Wojtyły "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża.". Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają poznać "Pamięć i tożsamość" napisaną już przez samego Jana Pawła II i dzieło arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego "Będziecie Moimi świadkami..." o historii księży, przebywających w obozie koncentracyjnym w Dachau. Do kanonu lektur książki włączono też "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego" i "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)