Trwa ładowanie...
03-07-2007 14:50

Roman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnych

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy kanon lektur szkolnych. Znalazły się w nim m.in. fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Uczniowie przeczytają też cztery powieści Sienkiewicza. Z kanonu usunięto między innymi Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza.

Roman Giertych podpisał nowy kanon lektur szkolnychŹródło: PAP
d3f46j1
d3f46j1

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września, ale lektury według zawartego w nim wykazu będą na razie omawiać tylko uczniowie w klasach pierwszych i czwartych szkół podstawowych, w klasach pierwszych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, czyli w pierwszych klasach trzyletnich etapów edukacyjnych. W pozostałych klasach lektury będą omawiane według dotychczasowego wykazu, do zakończenia etapu edukacyjnego.

Wydaje mi się, że wypracowaliśmy dobry kompromis - powiedział Roman Giertych.

Jak czytamy w uzasadnieniu zmian proponowanych przez ministra: "rozporządzenie jest odpowiedzią na liczne głosy środowiska nauczycielskiego i rodziców domagających się określenia podstawowego kanonu lektur obowiązujących we wszystkich szkołach polskich. Obowiązująca dotąd duża dowolność w wyborze lektur powodowała, iż nauczyciele - przy wyborze lektury - nie zawsze uwzględniali standardy egzaminacyjne, co mogło mieć wpływ na wyniki sprawdzianów i egzaminów".

Zgodnie z projektem MEN, polscy uczniowie nie będą już omawiać książek Gombrowicza. Z kanonu wypadł zarówno "Trans-Atlantyk", jak i "Ferdydurke". Fragmenty "Szewców" Witkacego, czy "Procesu" Kafki, a także w całości lektura Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" znalazły się jedynie na liście lektur w zakresie rozszerzonym szkół ponadgimnazjalnych.

d3f46j1

MEN włączył natomiast na listę dwie lektury, które nie znalazły się we wcześniejszym projekcie resortu edukacji. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają więc fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Goethego i "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego. Na liście znalazła się też "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego i "Lord Jim" Conrada - dzieła, do których Roman Giertych podchodził wcześniej sceptycznie.

Wśród lektur, które MEN forsowało w proponowanym kanonie, znalazły się między innymi aż cztery powieści Sienkiewicza. Obowiązkowa ma też być biografia Karola Wojtyły "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża.". Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają poznać "Pamięć i tożsamość" napisaną już przez samego Jana Pawła II i dzieło arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego "Będziecie Moimi świadkami..." o historii księży, przebywających w obozie koncentracyjnym w Dachau. Do kanonu lektur książki włączono też "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego" i "Listy Nikodema" Jana Dobraczyńskiego.

d3f46j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f46j1
Więcej tematów