Trwa ładowanie...

Roman Giertych dziękuje Patrykowi Jakiemu. "Dobra robota"

Mecenas Roman Giertych podziękował Patrykowi Jakiemu za "dobrą robotę" na Komisji Weryfikacyjnej. Chodzi o zeznania Roberta Nowaczyka ws. Srebrnej 16.


Share
Roman Giertych dziękuje Patrykowi Jakiemu. "Dobra robota"
Źródło: Forum, fot: ARTUR WIDAK
dfolk1c

To działka, na której spółka powiązana z PiS planowała budowę wieżowca, o którym mowa w ujawnionych w tym tygodniu przez "Gazetę Wyborczą" taśmach.

Robert Nowaczyk, prawnik specjalizujący się w odzyskiwaniu warszawskich nieruchomości, jako świadek zeznawał w czwartek przed komisją reprywatyzacyjną. Uwagę opinii publicznej zwróciły jego słowa o Jakubie R., b. wicedyrektorze Biura Gospodarki Nieruchomościami, oskarżonym o przyjmowanie milionowych łapówek za dziką reprywatyzację nieruchomości warszawskich.

Jak podała w lutym 2018 r. "Gazeta Wyborcza", Jakub R. był dobrym znajomym Macieja Wąsika, Mariusza Kamińskiego i Ernesta Bejdy, czyli najważniejszych osób w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym za poprzedniego rządu PiS.

- Zatrudnienie pana R. polegało na tym, że chyba pan Wąsik rekomendował pana R. Było spotkanie między Wąsikiem, R., a (szefem BGN) Marcinem Bajko w klubie na Krakowskim Przedmieściu i tam został on rekomendowany do urzędu - mówił Nowaczyk. Jak dodał, R. trafił tam mimo że "nie miał żadnej wiedzy na temat reprywatyzacji", a został rekomendowany na stanowisko, na którym mógł decydować o zwrocie kamienic.

dfolk1c

- Jak R. mi opowiadał, to głównym celem rekomendacji i tego, żeby R. był w tym urzędzie, było załatwienie Srebrnej 16. Problem Srebrnej 16 polega na tym, że tam są otwarte roszczenia reprywatyzacyjne i dopóki te roszczenia reprywatyzacyjne nie będą zamknięte, to nie ma prawnej możliwości, żeby ktokolwiek na tym coś wybudował, dostać kredyt etc. - mówił Nowaczyk.

Zobacz także: „Korupcja”, „szokujące”. Leszek Balcerowicz o “Taśmach Kaczyńskiego”

Pytany, czy ktoś poza kierownictwem ówczesnego Biura Gospodarki Nieruchomościami wiedział o nielegalnym procesie reprywatyzacji, odpowiedział: - Jedyną rzeczą, o której mogę powiedzieć, to były moje rozmowy z Jakubem R., gdy ten zakończył prace w BGN. On opowiadał mi, bym pomógł mu szukać haki na Hannę Gronkiewicz-Waltz, że bardzo mu to pomoże. Potem Kuba R. powiedział, że jakbym oddał 30 proc. dochodów z reprywatyzacji, to CBA będzie mnie ochraniać. Na pytanie, czy to jest możliwe, Kuba R. opowiadał mi, że na imprezach dochodziło do takich pijaństw, że niejaki Mariusz Kamiński chodził na czworaka i całował się z psem. To są nielegalne działania. Mówię to pod przysięgą - powiedział Nowaczyk.

"Chciałem podziękować ministrowi Jakiemu za dobrą robotę na Komisji Weryfikacyjnej. Wyciągnięcie od Nowaczyka zeznań o roszczeniach reprywatyzacyjnych wobec Srebrnej bardzo nas przybliża do udowodnienia wprowadzenia w błąd przez Jarosława Kaczyńskiego (znamię art. 286 kk) austriackiego biznesmena" - skomentował na Twitterze Giertych, który jest pełnomocnikiem Geralda Birgfellnera - drugiego, obok prezesa PiS, głównego "bohatera" nagrań.

Komisja ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich działa od maja 2017 r. Jej pomysłodawcą i przewodniczącym jest właśnie były poseł Solidarnej Polski i były kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfolk1c

Podziel się opinią

Share
dfolk1c
dfolk1c
Więcej tematów