Rolnik wysypał zboże z Ukrainy. Prokurator: Niekoniecznie popełnił przestępstwo
Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo w kierunku usunięcia zabezpieczeń celnych i zniszczenia mienia przez jednego z rolników protestujących w Dorohusku (Lubelskie). Wiele wskazuje jednak na to, że kara za wysypanie ukraińskiego zboża na jezdnię nie będzie zbyt dotkliwa - ustaliła Wirtualna Polska.
Incydent miał miejsce w niedzielne przedpołudnie (11 lutego) na odcinku DK12 w Dorohusku. Protestujący rolnicy zerwali plomby celne z trzech ukraińskich ciężarówek, które wjechały do kraju, po czym wysypali na jezdnię część znajdującego się w naczepach zboża - według wstępnych obliczeń, około tony z każdego tira.
Kierowcy ukraińskich ciężarówek zgłosili sprawę chełmskiej policji, a ta przekazała prokuraturze materiały do oceny. Postępowanie zostało wszczęte w kierunku zerwania zabezpieczeń celnych i zniszczenia mienia przez jednego z protestujących rolników. Sprawca został wytypowany, ale nie usłyszał zarzutów. Śledztwo toczy się "w sprawie", a nie "przeciwko", zaś jego finał wcale nie jest taki oczywisty.
Wysypane zboże: przestępstwo czy wykroczenie?
Jak informuje w rozmowie z Wirtualną Polską Lech Wieczerza, szef Prokuratury Rejonowej w Chełmie, nie wiadomo, czy przyjęta kwalifikacja się utrzyma.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgubiła portfel w sklepie. Kobieta z premedytacją okradła seniorkę
Wstępnie ukraińscy kierowcy oszacowali wartość zniszczonego mienia na około 700 zł. Natomiast jeżeli szkoda nie przekracza 800 zł, sprawca odpowiada za wykroczenie, a nie przestępstwo.
- Akta zostały przekazane policji - mówi Wieczerza. Funkcjonariusze muszą się skontaktować z ukraińskim przewoźnikiem i ustalić dokładną wartość zniszczonego zboża. Poza tym właściciel musi też oficjalnie złożyć wniosek o ściganie sprawcy.
Przyjmując tzw. wypadek mniejszej wagi rolnikowi może grozić co najwyżej grzywna.