Trwa ładowanie...

Rolnicy zablokują drogi w kilku województwach. "Agropowstanie"

Rolnicy z organizacji Agro Unia zapowiedzieli na poniedziałkowe przedpołudnie blokady dróg krajowych w wielu regionach. Protestujący swoją akcję nazywają "powstaniem chłopskim” oraz "chłopskimi manewrami" i chcą pomocy rządu dla polskich rolników.

Share
Rolnicy zablokują drogi w kilku województwach. "Agropowstanie"Źródło: Forum, fot: Marian Zubrzycki
d3ux650

Blokady mają rozpocząć się o godz. 8 i 9, a o terminie decydują lokalni koordynatorzy protestu. Oni mają decydować także o formach akcji rolników. Może być to przechodzenie przez przejścia dla pieszych, przejazd kolumn ciągników i maszyn rolniczych czy demonstracja na jezdni.

Akcja może odbyć się nawet w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju.

Jak podaje RMF FM, najwięcej rolników ma uczestniczyć w marszu drogą krajową nr 11 w okolicach Środy Wielkopolskiej. "Kondukt żałobny polskiego rolnictwa" ma przejść tam dziewięć kilometrów. Zablokowane mają być również drogi krajowej 91 12 na wysokości Srocka w Łódzkiem.

WP/google maps
Źródło: WP/google maps

Na Podlasiu protest ma odbyć się przy skrzyżowaniu krajowej "8" z drogą wojewódzką 671 w pobliżu Korycina. Akcje mogą utrudnić również ruch na drogach w okolicach Leżajska, Kraśnika oraz Lublina.

d3ux650

Z kolei ok. godz. 9 kolumna ciągników i samochodów wyruszyć ma z Piotrkowa Trybunalskiego.

Nie jest wykluczone, że rolnicy zablokują także tory kolejowe, ale organizatorzy nie informują o szczegółach.

"Czyje interesy reprezentujecie?"

"Minister Ardanowski okazał się być kłamcą i oszustem. Nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rzuca słowa na wiatr. Minister rolnictwa który powinien o nas dbać, wypowiedział nam posłuszeństwo. Czyje on interesy reprezentuje jeśli nie nasze?" - piszą w mediach społecznościowych liderzy Agro Unii.

d3ux650

Lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak zarzuca szefowi resortu rolnictwa Janowi Ardanowskiemu niedotrzymanie słowa danego rolnikom podczas blokad autostrady A2 i innych tras w grudniu. Demonstranci domagali się wówczas zwolnienia urzędników, którzy - ich zdaniem - działali na szkodę polskim właścicielom gospodarstw, a wspierali zagraniczne korporacje rolnicze.

"Oblężenie Warszawy"

"To będzie wojna partyzancka. Musimy ją podjąć aby przetrwać" - zapowiadają działacze Agro Unii w oświadczeniach przed protestem.

Jeśli blokady nie przyniosą rezultatów, rolnicy zapowiadają na środę - 6 lutego przyjazd do Warszawy i "oblężenie stolicy".

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl, RMF FM

d3ux650

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Cymański o zarobkach w NBP: oburzają, ale to nie powód by wieszać psy na PiS

d3ux650
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ux650
Więcej tematów