Rok szkolny 2018/2019. Jakie zmiany czekają uczniów i ich rodziców?
Ponad 4,5 mln uczniów w poniedziałek zacznie rok szkolny 2018/2019. MEN wprowadziło dość istotne zmiany. Pierwszy raz po zlikwidowaniu gimnazjum uczniowie przystąpią do klasy VIII. Będą też nowe legitymacje i dłuższe przerwy obiadowe.
31.08.2018 | aktual.: 31.08.2018 10:47
Rok szkolny 2018/2019 zacznie się już w poniedziałek 3 września. Uczniów i ich rodziców czekają spore zmiany. Z początkiem następnego tygodnia ruszy drugi rok wprowadzania reformy edukacji oraz zmiany struktury szkół. Co za tym idzie, uczniowie, którzy wcześniej ukończyli rok jako siódmoklasiści, będą pierwszym rocznikiem klasy ósmej. A to nie jedyne zmiany, po nowej reformie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
E-legitymacje z hologramami
Wprowadzone w placówkach zostaną nowe elektroniczne legitymacje. E-legitymacje wyglądem przypominają karty płatnicze. Uczniowie zaliczający kolejne etapy szkolne, zbierać będą na jej odwrocie hologramy, które poświadczą o ważności legitymacji. To szkoła zadecyduje, czy wprowadzi e-legitymacje i poniesie za nie koszt, czy przystanie przy tradycyjnej wersji papierowej.
Egzamin ósmoklasisty i gimnazjalisty 2018/2019
W tym roku szkolnym, po raz pierwszy po reformie edukacji, uczniowie klas VIII przystąpią do obowiązkowego egzaminu. Wynik z testów uwarunkuje dostanie się ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Próbny test egzaminu ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadzi w grudniu 2018 r. Pierwszy termin egzaminu przypada na kwiecień. Drugi termin wyznaczono od 3 do 5 czerwca.
Egzamin gimnazjalny odbędzie się tydzień po egzaminie ósmoklasisty, w dniach od 10 do 12 kwietnia. Pierwszego dnia uczniowie sprawdzą swoją wiedzę humanistyczną, kolejnego matematyczno-przyrodniczą, a 12 kwietnia z języka obcego.
W czerwcu do szkoły ponadgimnazjalnej ubiegać się będą roczniki zarówno z ósmych klas, jak i z III klas liceum. Jednak minister edukacji Anna Zalewska zapewniła, że między nimi nie ma różnicy pod względem wiedzy oraz dojrzałości.
Zmiany programowe MEN na 2018/2019 rok
Oprócz większych zmian systemowych MEN zapowiedziało mniejsze, mające na celu ułatwienie nauki uczniom w szkołach. Pojawił się pomysł wydłużenia przerw między lekcjami oraz wprowadzenie "łatwych zajęć" po szóstej godzinie.
To nowe rozporządzenie MEN dotyczące BHP w szkole, jak i odpowiedź na badania przeprowadzone przez NIK, z których wynika, że koncentracja uczniów obniża się po 4 godzinie lekcyjnej, a po 6 godzinach drastycznie spada.
MEN chce wprowadzić 40 minutową przerwę obiadową. A inne pauzy pomiędzy zajęciami nie powinny być krótsze niż 10 minut. Dodatkowo, jeśli tylko pozwoli na to pogoda, to uczniowie powinni przerwę spędzać na zewnątrz.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wyznaczyło szkołom termin na dostosowania się do nowych zasad do 1 marca 2019 roku.
Źródło: Dziennik Wschodni; MEN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl