Trwa ładowanie...

Rodzina rysi przyłapana. Niezwykły film z Beskidów

Badaczom przy pomocy fotopułapki udało się zarejestrować niezwykle rzadką scenę. Na opublikowanym nagraniu widać samicę rysia z młodymi.

Share
Rodzina rysi przyłapana. Niezwykły film z Beskidów
Źródło: SDNWILK/Youtube
d45qjfz

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od lat prowadzi monitoring dzikich zwierząt w Beskidzie Żywieckim. Rysie są aktywne głównie nocą, stronią od ludzi, więc "na żywo" trudno je zobaczyć. Dzięki tzw. wideopułapkom przyrodnicy są w stanie ocenić m.in. liczbę kociąt wychowywanych przez samice.

Teraz po raz pierwszy udało im się zarejestrować kotkę z czterema młodymi. Filmik trwa ponad dwie minuty. "To prawdziwy ewenement, ponieważ dotychczas najczęściej obserwowaliśmy kotki z jednym lub dwoma kociętami, a rzadko z trzema. Rysica z czterema młodymi jest wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt" - napisali pod filmem członkowie Stowarzyszenia.

Rysie są stałym elementem Beskidu Żywieckiego. Drapieżniki te występują także w Beskidzie Śląskim i Beskidzie i Małym. Zwierzęta te od 1995 roku są gatunkiem chronionym.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki powstało w 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną oraz badawczą.

Zobacz też: Szymon Hołownia się zdecydował. "Kaznodzieja w amerykańskim stylu"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45qjfz

Podziel się opinią

Share
d45qjfz
d45qjfz
Więcej tematów