Polska"Rocznica wybuchu powstania uczy nas prawdy"

"Rocznica wybuchu powstania uczy nas prawdy"

61. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i wszystkie kolejne, które przyjdą po niej będą zawsze uczyły prawdy, że pragniemy wolności i potrafimy ją wywalczyć - powiedział w homilii mszy odprawionej na pl. Krasińskich w Warszawie Prymas Polski Józef Glemp.

Tak jak Chrystus musiał zejść do ziemi, by zmartwychwstać, tak powstańcy musieli schodzić do kanałów, by móc odrodzić miasto, odrodzić ojczyznę - powiedział Prymas.

Dodał, że powstańczy zryw sprzed ponad 60 lat skłania nas współcześnie do refleksji nad tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Podkreślił, że pamięć o tamtych wydarzeniach, musi być utrwalana.

Oddaję hołd poległym żołnierzom i ludności cywilnej Warszawy. Wracam myślą do tych dziewcząt i chłopców, którzy w dramatycznym boju walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Walczyli i ginęli w imię honoru i ideałów, jakie przyświecały Armii Krajowej - powiedział prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor Rylski.

Podkreślił, w swoim wystąpieniu, że powstańcy walczyli nie tylko o Warszawę, ale o Polskę. Przypomniał, że udział w walkach brały różne formacje, wspominał ponad 200 lotników, którzy zginęli niosąc pomoc walczącej stolicy. Podziękował władzom miasta za utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent stolicy przypomniał historię powstańczych walk, bohaterstwo walczących i straty - około 180 tys. ludności cywilnej. Na dowód pamięci o walczących wskazał, że Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło już ponad 400 tys. osób.

Znaczną część odczytywanego przez szefową Kancelarii Prezydenta RP Jolantę Szymanek - Deresz listu Aleksandra Kwaśniewskiego skierowanego do powstańców zagłuszyły okrzyki i gwizdy. Część zgromadzonych skandowała m.in.: zdrajca, hańba, precz z komuną, gdzie byliście jak walczyliśmy o wolność. Kilkanaście minut wcześniej gwizdami i okrzykami zebrani zareagowali na wiadomość, że w trakcie uroczystości do grona uczestników dołączył marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz.

Prezydent w swoim liście dziękował powstańcom za ich patriotyzm, odwagę i poświęcenie; podkreślił ich doniosłą rolę w walce o niepodległość kraju.

Po apelu zaplanowano koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego i Chóru Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego.

W programie znalazły się m.in. Hymn Polski Podziemnej, Symfonia Powstańców Warszawy, Marsz Mokotowa. Po koncercie w ramach Powstańczego Kina zaplanowano projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych oraz kronik filmowe o tematyce powstańczej.

W uroczystości na pl. Krasińskich, w przededniu rocznicy wybuchu powstania uczestniczyli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent stolicy Lech Kaczyński, przedstawiciele władz państwowych, prof. Władysław Bartoszewski, szef sztabu generalnego WP gen. Czesław Piątas, powstańcy i mieszkańcy stolicy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)