PolskaRocznica urodzin i śmierci wielkiego astronoma

Rocznica urodzin i śmierci wielkiego astronoma

Uroczystości rozpoczęły się w Ratuszu Głównomiejskim, gdzie wręczono naukowe nagrody Młody Heweliusz. Otrzymali je mgr Julia Mielczarek z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr inż. Michał Małafiejski z Politechniki Gdańskiej. Laureatów uhonorował dyplomami i pieniędzmi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Rocznica urodzin i śmierci wielkiego astronoma

30.01.2006 | aktual.: 30.01.2006 09:00

W ceremonii uczestniczyła m.in. Ute Minke-Koenig, konsul generalna Niemiec w Gdańsku. Potem orszak uczestników imprezy udał się przed Ratusz Staromiejski, przy ul. Korzennej. Tam nastąpiło odsłonięcie pomnika Jana Heweliusza. Gości podejmowano wódką Goldwasser i piwem. Miniaturki pomnika otrzymali: Jan Szczypka - twórca oryginału, Bogdan Oleszek - przewodniczący Rady Miasta oraz Romuald Nietupski - dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku - za zasługi w przygotowaniach do upamiętnienia rocznic.

W Gdańsku przy ul. Korzennej miał swój dom. Tu warzył piwo. Patrzył w gwiazdy. Zasiadał w Radzie Miejskiej. To Jan Heweliusz. W latach osiemdziesiątych odkryto grób tego światowej sławy gdańszczanina. W sobotę znowu wrócił, niemal jak żywy, na swe miejsce. Pod postacią wykonaną z brązu.

Jan Heweliusz miał talent artystyczny, ale też zbadał gwiazdy i inne ciała niebieskie. Znany jest w świecie do tej pory, bo utrwalił siebie i Polskę na firmamencie niebieskim. * Nagrodzeni*

Od lat trwają poszukiwania gdańszczanina o podobnych zdolnościach, jakie miał Jan Heweliusz. Dlatego co roku fundowane są nagrody Heweliusza - dla doświadczonych już, a także młodych naukowców. W sobotę otrzymali je młodzi: Julia Mielczarek z Uniwersytetu Gdańskiego - za osiągnięcia badawcze w kulturze i sztuce, oraz dr inż. Michał Małafiejski z Politechniki Gdańskiej - za sukcesy w naukach ścisłych i przyrodniczych. Laureaci, oprócz dyplomów, otrzymali po 5 tysięcy złotych z kasy miasta.

Nagroda Młody Heweliusz przyznawana jest od 2003 roku. Mogą ją otrzymać pracownicy naukowi, liczący nie więcej niż 30 lat życia. O laury w bieżącym roku ubiegało się czterech kandydatów. Do domu astronoma Miejsce, w którym honorowano młodych naukowców, jest luźno związane z wielkim astronomem. Dlatego uczestnicy uroczystości w barwnym orszaku przemierzyli ulice Długą, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, udając się przed Ratusz Staromiejski. Jan Heweliusz (w którego wcielił się Florian Staniewski, aktor teatru Wybrzeże) jechał pierwszą bryczką wraz z Pawłem Adamowiczem - prezydentem Gdańska, Orszak zamykali członkowie Rady Miasta Gdańska. Wszyscy podążali do miejsca, gdzie Jan Heweliusz mieszkał, produkował piwo, obserwował niebo i... był rajcą - przy Ratuszu Staromiejskim, w najbardziej wówczas reprezentacyjnym miejscu w Gdańsku.

Dwa pomniki

Od soboty, można Jana Heweliusza, niemal jak żywego, oglądać na placu przy ul. Korzennej w Gdańsku. Tam bowiem, po przybyciu orszaku, odsłonięto pomnik naukowca. Autorem wykonanego z brązu mistrza Jana, patrzącego w gwiazdy, jest dr Jan Szczypka - rzeźbiarz, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. "Brązową" postać odsłonięto w miejscu, gdzie od 1973 roku stał obelisk poświęcony gdańskiemu astronomowi. Poprzedni pomnik przeniesiono na odległy o kilkaset metrów plac, między hotelem Mercure Hevelius i Kanałem Raduni, przy ul. Wodopój. Podczas sobotniej uroczystości odbyło się też symboliczne odsłonięcie owego starszego pomnika.

Kazimierz Netka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)