Trwa ładowanie...
d1xt55d

Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, TVP specjalny przygotowało spot. Wzruszające słowa prezesa PiS

"Moja mama była człowiekiem skromnym. Miła, bliska ludziom i taka niesłychanie wręcz ujmująca" - mówi Jarosław Kaczyński w specjalnym spocie poświęconym mamie. Minutowe nagranie pokazano w TVP Info oraz w "Wiadomościach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 roku
Jadwiga Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 roku (TVP Info)
d1xt55d

Z okazji piątej rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, TVP przygotowało spot. Nagranie jest złożone ze zdjęć. Pojawiło się TVP Info, po "Teleexpressie" oraz głównym wydaniu "Wiadomości". W pierwszej części nagrania słyszymy głos mamy Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Wyjaśnia, czym według niej jest patriotyzm.

W drugiej części Jadwigę Kaczyńską wspomina prezes PiS. "Była człowiekiem skromnym. Miła, bliska ludziom i taka niesłychanie wręcz ujmująca. Była kimś, kto pokazał, że w trudnych, bardzo trudnych czasach można żyć uczciwie" - mówi Jarosław Kaczyński.

Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes odwiedził Starachowice

Urodzona w Starachowicach Jadwiga Kaczyńska jest Honorową Obywatelką miasta. Ma swoją tablicę pamiątkową w odnowionym Panteonie Pamięci Narodowej. Jej imieniem nazwano jedną z ulic.

d1xt55d

- Mama zawsze mówiła, że tutaj w tym mieście mieszkało się lepiej, że tutaj ludzie byli sobie bliżsi, relacje były cieplejsze, że tu w jakiejś mierze ciągle pozostawała jej mała Ojczyzna - mówił w Starachowicach Jarosław Kaczyński.

Sanitariuszka Szarych Szeregów, filolog, matka Kaczyńskich

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 roku, miała wówczas 14 lat. Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

d1xt55d

Jadwiga Kaczyńska była filologiem. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 roku radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.

d1xt55d

Podziel się opinią

Share

d1xt55d

d1xt55d
Więcej tematów