Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes odwiedził Starachowice

- Jest dla mnie czymś niezmiernie ważnym to, że moja mama jest tutaj pamiętana. Chcę za to serdecznie podziękować - powiedział Jarosław Kaczyński w rodzinnym mieście jego matki. Jadwiga Kaczyńska zmarła 5 lat temu.

Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes odwiedził Starachowice
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Polak
Karolina Kołodziejczyk

16.01.2018 20:21

Urodzona w Starachowicach Jadwiga Kaczyńska jest Honorową Obywatelką miasta. Ma swoją tablicę pamiątkową w odnowionym Panteonie Pamięci Narodowej. Jej imieniem nazwano jedną z ulic. Tak zadecydowali radni z Starachowic, podejmując uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w związku z tzw. "ustawą dekomunizacyjną".

- Mama zawsze mówiła, że tutaj w tym mieście mieszkało się lepiej, że tutaj ludzie byli sobie bliżsi, relacje były cieplejsze, że tu w jakiejś mierze ciągle pozostawała jej mała Ojczyzna - mówił w Starachowicach Jarosław Kaczyński, gdzie odbyła się msza święta w Kościele pw. Wszystkich Świętych.

Prezes PiS podziękował mieszkańcom, że Jadwiga Kaczyńska jest wciąż w mieście pamietana, m.in jako Honorowa Obywatelka Starachowic. - Chciałbym też podziękować wszystkim księżom, którzy co roku uczestniczą w tej uroczystości, podziękować Państwu, że tutaj jesteście. Naprawdę moja wdzięczność jest ogromna i jest to dla mnie dowód na to, że to co w życiu ważne, to co kochamy, jest trwałe - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Sanitariuszka Szarych Szeregów, filolog, matka Kaczyńskich

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 roku, miała wówczas 14 lat. Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Jadwiga Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 roku opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury. Znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 roku wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 roku radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.

Źródło: wPolityce.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)