Rice: Polska jest jednym z najlepszych przyjaciół USA
Polska jest jednym z najlepszych przyjaciół Stanów Zjednoczonych - powiedziała amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Oboje potwierdzili podpisanie umowy ws. tarczy antyrakietowej o 11.30 i pozytywnie ocenili finał rozmów na ten temat.
20.08.2008 | aktual.: 20.08.2008 12:12
Długotrwałe rozmowy polsko-amerykańskie zakończyły sie sukcesem. Za półtorej godziny zostanie podpisana umowa ws. tarczy antyrakietowej. Jest bardzo duża szansa na ratyfikacje umowy przez Sejm - mówił Lech Kaczyński.
Prezydent podziękował byłemu i obecnemu rządowi, byłej minister MSZ Annie Fotydze i obecnemu szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu.
Cieszy mnie to, że w istocie sposób myślenia o interesach związanych z tarczą, jest bardzo podobny dla obydwu państw. Obydwie strony osiągnęły swój cel, mamy powody do zadowolenia. Dzień 20 sierpnia 2008 jest dla mnie dniem sukcesu i satysfakcji - mówił prezydent.
Prezydent zaznaczył, że cel strategiczny, który sobie założył został osiągnięty.
Chciałabym podziękować Panu Prezydentowi, swoim współpracownikom, negocjatorom, ale przede wszystkim Polakom, którzy docenili wartość tej ważnej decyzji. Teraz na pewno poradzimy sobie z zagrożeniem rakietowym. Powstanie system obronny, który potwierdzi naszą współpracę strategiczną. Jest to dzień historyczny - mówiła Condoleezza Rice.
Amerykańska sekretarz stanu powiedziała, że Polska jest jednym z najlepszych przyjaciół Stanów Zjednoczonych.
Minister w kancelarii prezydenta Michał Kamiński powiedział dziennikarzom, że rozmowa prezydenta Kaczyńskiego i Rice dotyczyła sytuacji geopolitycznej, roli Polski w świecie, roli USA, stosunków Europy i NATO z Rosją, a także sprawy Gruzji. To była bardzo dobra rozmowa, sympatyczne śniadanie w gronie przyjaciół - dodał minister.
Kamiński był także pytany o menu środowego śniadania. Nareszcie jakiś temat, w którym się naprawdę dobrze czuję - odparł - były bardzo dobre polskie wędliny, pasztety, twarożek na dwa sposoby i jajko po benedyktyńsku, na końcu owoce, kawa, herbata, sok pomarańczowy i woda mineralna.
W kancelarii premiera o 11.30 zostanie podpisane polsko-amerykańskie porozumienie międzyrządowe o tarczy antyrakietowej. Dokument został parafowany 14 sierpnia. Umowa przewiduje zainstalowanie w Polsce, prawdopodobnie w Radzikowie koło Słupska, dziesięciu antyrakiet do obrony przed rakietami dalekiego zasięgu. Drugim elementem "tarczy" będą zainstalowane w Czechach radary wczesnego ostrzegania. Czesi podpisali z Amerykanami umowę w tej sprawie miesiąc temu.
Sygnatariusze umowy zobowiązują się do ścisłej współpracy w razie zagrożenia, militarnego lub terrorystycznego, ze strony trzeciej. Amerykanie mają też zainwestować około 40 milionów dolarów rocznie w modernizację polskiej armii.
Umowa przewiduje też rozmieszczenie na terenie naszego kraju, w miejscu wskazanym przez Polskę jednej, a w przyszłości dwóch baterii rakiet bliskiego i średniego zasięgu typu Patriot - w sumie 96 pocisków. Patrioty mają być umieszczone do 2012 roku. Wiązać się to będzie ze stacjonowaniem w Polsce ponad 200 amerykańskich żołnierzy. Umowa nabierze mocy prawnej po ratyfikowaniu jej przez parlament i złożeniu podpisu przez prezydenta.