Trwa ładowanie...
17-03-2016 15:10

Rezolucja o Polsce tematem rozmów Schetyny w Brukseli z politykami EPL

• Schetyna będzie rozmawiał w Brukseli o kształcie rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce

• Spotka się m.in. z kanclerz Angelą Merkel oraz szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej

• Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce

Rezolucja o Polsce tematem rozmów Schetyny w Brukseli z politykami EPLŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d17oonx
d17oonx

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował, że będzie rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej o kształcie rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce. - Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję - oświadczył. Premier Beata Szydło zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce.

"Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji. Polskie problemy rozwiązujmy w Polsce" - napisała na Twitterze szefowa rządu.

Schetyna wziął udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Zaplanowano m.in. jego rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem frakcji EPL w europarlamencie Manfredem Weberem. Spotkania europejskich chadeków odbywają się cyklicznie przed szczytami UE.

d17oonx

- Będziemy konsultować i rozmawiać o sytuacji w Polsce. Jesteśmy bardzo często pytani i ta nasza ocena jest jednoznaczna i krytyczna. Przyjeżdżamy, żeby rozmawiać o konkretach. Tym konkretem będzie rezolucja, która pojawi się na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu - powiedział Schetyna dziennikarzom w Brukseli.

- Dziś twardo mówimy: nie ma zgody na łamanie prawa, na łamanie konstytucji. Dziś oczekujemy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i to może otworzyć przestrzeń do rozmowy między rządzącymi a opozycją, miedzy PiS a PO - podkreślił Schetyna.

Jak przekonywał, największe frakcje PE są za przyjęciem rezolucji ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że głosy tych ugrupowań mają złożyć się na przekonanie, że "nie ma innej drogi" niż szanowanie prawa.

Według zapowiedzi rozmowa z liderami EPL miała dotyczyć tego, czy rezolucja PE ma obejmować tylko kwestię Trybunału Konstytucyjnego, czy też inne sprawy. Schetyna w tym kontekście wymienił "likwidację służby cywilnej", ustawę o prokuraturze, ustawę o policji.

d17oonx

Odnosząc się do stanowiska PO ze stycznia, gdy partia ta była przeciw przyjmowaniu rezolucji przez PE, oświadczył, że nastąpiła zmiana stanowiska, bo PiS "idzie w kierunku łamania prawa i nieszanowania wyroków TK". - Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce - powiedział.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom, że sprawa opinii Komisji Weneckiej na temat sytuacji związanej ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "nie jest przedmiotem zainteresowań i kontaktów rządu" podczas szczytu UE.

- Nie spotkałem żadnego polityka PiS, który chciałby zlekceważyć albo grać na czas w tej sprawie (sporu o TK). Ta sprawa jest ważna, natomiast jestem przekonany, ze jej rozwiązanie jest w Polsce - zapewnił.

Jego zdaniem paradoksalnie efektem "nadmiernej aktywności instytucji europejskich" w kwestii sporu o TK jest "radykalne utwardzenie stanowiska opozycji, która jest nam potrzebna do tego, by zawrzeć kompromis w tej sprawie". - Kompromis musi być wykuty w Warszawie, a nie w Brukseli czy w Wenecji - powiedział Szymański.

d17oonx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17oonx
Więcej tematów