Trwa ładowanie...
syria

Reżim syryjski używał broni chemicznej. Francja żąda reakcji RB ONZ

• Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault oświadczył, że oczekuje zdecydowanej reakcji Rady Bezpieczeństwa ONZ
• Chodzi o użycie przez syryjskie siły rządowe broni chemicznej
• Wykorzystanie zakazanej broni zostało udokumentowane w oenzetowskim raporcie

Share
Reżim syryjski używał broni chemicznej. Francja żąda reakcji RB ONZ
Źródło: AFP, Fot: ZEIN AL-RIFAI
dotj23x

- Użycie broni chemicznej, której władze syryjskie zakazały w 2013 roku pod presją międzynarodową (...), jest odrażające - podkreślił Ayrault w oświadczeniu i dodał, że pokazuje to, jaką rolę reżim Baszara el-Asada odgrywa w pogarszaniu się sytuacji w Syrii.

- Francja wzywa do reakcji adekwatnej do powagi tego, co się wydarzyło. Rada Bezpieczeństwa nie może uchylać się od odpowiedzialności; Francja pracuje już z partnerami nad tą kwestią - oświadczył Ayrault.

dotj23x

Wspólne śledztwo ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej wykazało, że armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 i w marcu 2015 roku dwóch ataków z użyciem broni chemicznej. Także dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dokonali takiego ataku w kwietniu ubiegłego roku - poinformowano w opublikowanym raporcie.

Pracujący w terenie eksperci, mający mandat ONZ, wykryli łącznie w latach 2014-2015 dziewięć przypadków użycia broni chemicznej. Jednak co do sześciu z nich, przypisywanych przez inne źródła reżimowi Asada, nie ma całkowitej pewności, kto ich dokonał.

USA potępiły użycie broni chemicznej w Syrii i zapowiedziały, że będą dążyły do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności "przy pomocy odpowiednich mechanizmów dyplomatycznych".

- Wzywamy wszystkie państwa członkowskie ONZ i państwa, które podpisały Konwencję o Zakazie Broni Chemicznej, w tym także Rosję i Iran, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Price. Dodał, że "nie jest już możliwe zaprzeczanie, że reżim syryjski wielokrotnie stosował gaz bojowy przeciwko własnemu narodowi".

dotj23x

Reuters pisze, powołując się na francuskie źródła dyplomatyczne, że Paryż chce wykorzystać raport do przeforsowania w Radzie Bezpieczeństwa rezolucji, która zmusiłaby Rosję do przyznania, że wspierany przez nią reżim Asada używał zakazanej broni. To z kolei miałoby skłonić Moskwę do poparcia wiarygodnego zawieszenia broni w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma omawiać raport w przyszłym tygodniu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że następnie raport zostanie opublikowany.

dotj23x

Podziel się opinią

Share
dotj23x
dotj23x
Więcej tematów