Trwa ładowanie...

Reżim Putina przegrał. "Marnujecie nasz czas"

Rosja zawnioskowała na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych o zbadanie sprawy udziału USA w prace nad rozwojem broni biologicznej w Ukrainie. Za rezolucją głosowali tylko stali członkowie Rady Bezpieczeństwa - Rosja i Chiny, przeciw była Francja, USA i Wielka Brytania. Wszystkich dziesięciu niestałych członków wstrzymało się od głosu.

Rosję poparły Chiny. Mimo to wniosek Moskwy przepadłRosję poparły Chiny. Mimo to wniosek Moskwy przepadłŹródło: GETTY, fot: 2016 Anadolu Agency
d1i3jg9

Wiele informacji, podawanych przez rosyjskie oficjalne źródła i media, mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Rosyjski wniosek dotyczył powołania komisji, składającej się ze wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa. Przedstawiciele krajów zrzeszonych w ONZ mieli zająć się doniesieniami rosyjskich delegatów, wedle których w Ukrainie realizowane są programy badawcze nad bronią biologiczną. Wedle Moskwy, chodzi o prace ze śmiertelnymi patogenami, w tym cholery, dżumy, wąglika i grypy.

d1i3jg9

Te rzekome eksperymenty, mają być prowadzone na terytorium Ukrainy, jednak - jak twierdzi Rosja - za inicjacją prób i organizacją laboratoriów stać mają Stany Zjednoczone. Rosjanie informowali o tym jeszcze przed 24 lutego, przed inwazją na Kijów.

Stany Zjednoczone i Ukraina stanowczo zaprzeczają rosyjskim doniesieniom.

Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA, nazwała spotkanie "kolosalną stratą czasu" i powiedziała, że twierdzenia są częścią moskiewskiej "kampanii dezinformacyjnej", która ma na celu "odwrócenie uwagi od okrucieństw, które rosyjskie siły dokonują na Ukrainie i desperackiej taktyka usprawiedliwiająca nieuzasadnioną wojnę"

d1i3jg9

- Ile jeszcze tych bzdur musimy znieść? – zapytała radę ambasador Wielkiej Brytanii w ONZ Barbara Woodward.

"Rosja marnuje czas ONZ". Rada Bezpieczeństwa odrzuciła rezolucję ws broni biologicznej w Ukrainie

W środę Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjskie wezwanie do powołania komisji. Zarzuty prowadzenia przez Rosję i USA "wojskowo-biologicznych" działań, mających naruszać konwencję zakazującą użycia broni biologicznej, zostały uznane za bezpodstawne.

W głosowaniu tylko Chiny udzieliły poparcia rosyjskiej rezolucji. USA, Wielka Brytania i Francja głosowały przeciwko, a 10 innych państw należących do Rady wstrzymało się od głosu. Uchwała nie została przyjęta, ponieważ nie uzyskała minimum dziewięciu głosów "tak" wymaganych do przyjęcia.

d1i3jg9

Jak komentuje "The Washington Post", odrzucenie rosyjskiego 310-stronicowego dokumentu na temat laboratoriów biologicznych w Ukrainie budowanych przy wsparciu USA przyniosło niezadowolenie rosyjskich delegatów. Zastępca ambasadora Rosji, Dmitrij Polanski, powiedział po głosowaniu, że jego rząd jest "bardzo rozczarowany", że rada nie odpowiedziała pozytywnie na wniosek.

Miedwiediew znowu straszy. "Przepustka do dalszych działań"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1i3jg9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1i3jg9
Więcej tematów