Trwa ładowanie...
Rex Tillerson w Polsce. Amerykański sekretarz stanu spotkał się z Andrzejem Dudą

Rex Tillerson w Polsce. Amerykański sekretarz stanu spotkał się z Andrzejem Dudą

Amerykański sekretarz stanu przyleciał do Warszawy ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Szef amerykańskiej dyplomacji tuż po przylocie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Share
d2hkm6i

Spotkanie w Belwederze rozpoczęło się o godz. 20.30 i zakończyło po godzinie.

"Prezydent Andrzej Duda i Rex Tillerson omówili wzmocnienie stosunków polsko-amerykańskich i perspektywy dalszej współpracy wojskowej oraz gospodarczej. Przedyskutowali również regionalne i globalne zagadnienia" - podały po spotkaniu służby prasowe ambasady USA w Warszawie.

Tillerson będzie nocował w Warszawie. Na sobotę zaplanowano spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Po rozmowach zapowiedziana jest wspólna konferencja prasowa.

d2hkm6i

Amerykański sekretarz stanu w sobotę weźmie udział także w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Złoży wieniec przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie i wygłosi tam krótkie wystąpienie.

"Jeden z najbliższych sojuszników"

- Relacje z Polską są bardzo ważne dla Stanów Zjednoczonych. Polska jest jednym z naszych najbliższych sojuszników w ramach NATO. Współpracujemy w różnych dziedzinach, gdzie często dochodzimy do porozumienia - mówiła przed wizytą rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert na konferencji prasowej dla zagranicznych dziennikarzy w USA.

- Wizyta sekretarza Tillersona ma na celu potwierdzenie jak ważna są te więzi i przyjaźń - zapowiadała Nauert.

d2hkm6i

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił, że wizyta pokazuje "intensywność relacji polsko-amerykańskich". Zaznaczył że Polska chce jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z USA, szczególnie gospodarczą.

- Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań dotyczących wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego - powiedział po spotkaniu przywódców.

d2hkm6i

Podziel się opinią

Share
d2hkm6i
d2hkm6i
Więcej tematów