Rewolucja w TK. Projekt uchwały wpłynął do Sejmu
We wtorek wieczorem do Sejmu trafił poselski projekt uchwały dotyczący usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Sejm zwraca się z apelem do sędziów TK o rezygnację z pełnionych przez nich funkcji.
We wtorek na oficjalnej stronie Sejmu pojawił się poselski projekt uchwały dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Podpisy złożyli pod nim przedstawiciele wszystkich klubów koalicyjnych: KO, PSL-TD, Polski2050 - TD oraz Lewicy. Projekt skierowano już do pierwszego czytania.
"Celem niniejszej uchwały jest rozwiązanie nawarstwiających się problemów prawnych dotyczących składu orzeczniczego TK w sposób obiektywny i apolityczny" - zaznaczono w uzasadnieniu projektu. Jak dodano, "naruszenia konstytucji i prawa w działalności TK przybrały skalę, która uniemożliwia temu organowi wykonywanie ustrojowych zadań w zakresie kontroli konstytucyjności prawa, w tym ochrony praw człowieka i obywatela".
W dokumencie napisano, że "w ocenie Sejmu RP stan niezdolności obecnie funkcjonującego organu do wykonywania zadań TK (...), wymaga ponownej kreacji sądu konstytucyjnego, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami oraz przy uwzględnieniu głosu wszystkich sił politycznych szanujących porządek konstytucyjny".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nadchodzi rewolucja w TK? "Gorzej już być nie może"
"Sędziowie odnowionego TK powinni być wybrani z udziałem głosu ugrupowań opozycyjnych. Ustalanie składu osobowego powinno być rozłożone w czasie tak, aby potwierdzić wolę kreacji tego organu w sposób wolny od perspektywy bieżącej kadencji Sejmu i Senatu" - stanowi projekt uchwały.
Wskazano w nim, że "organy władzy publicznej mają obowiązek przestrzegać konstytucji, a w szczególności wynikającej z art. 7 konstytucji zasady legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". "Sejm RP stoi na stanowisku, że uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy" - głosi projekt.
Zmiany w TK. Bodnar zapowiada
Minister sprawiedliwości Adam Bondar poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że gotowe są założenia dotyczące kompleksowej reformy TK. Jak powiedział, jest to pakiet czterech aktów prawnych.
Pakiet obejmuje projekt uchwały Sejmu, społeczny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ustawę wprowadzającą przepisy oraz projekt zmian w konstytucji.
Według szefa MS, te rozwiązania, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK. Bodnar zaznaczył, że pierwsza debata "czeka nas" w Sejmie w środę "w kontekście uchwały dotyczącej TK".
Przeczytaj również: