Rewolucja w prawie pracy. Nowe zasady, dłuższe urlopy
Przygotowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma wprowadzić od 2026 roku nowe zasady obliczania stażu pracy. Zdaniem Pracodawców RP, zmiany będą stanowiły obciążenie dla pracodawców i wpłyną na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wielu pracowników.
Rząd zamierza wprowadzić od 2026 r. istotne zmiany w prawie pracy. Zgodnie z projektem nowelizacji, do stażu pracy ma wliczać się nie tylko okres zatrudnienia na umowę o pracę, ale też czas wykonywania umowy zlecenie czy o dzieło, umowy agencyjnej okres pozostawania współpracownikiem.
Ponadto wliczać się mają okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, okresy współpracy z osobą prowadzącą taką działalność, a także zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Pracodawcy mają zastrzeżenia
Pracodawcy RP wytykają rządowi, że przygotowywane przez nich zmiany i ustalenie nowych zasad naliczania stażu pracy "zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlatego Wielka Brytania wyszła z UE. Eksperci o Brexicie. "To jest przestroga"
- Przede wszystkim wpłyną na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wielu pracowników - mówią eksperci Pracodawców RP.
- Co więcej, zmiany w przepisach wpłyną także na prawo do odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowej, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia. Wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększy się w przypadku wielu pracowników o 6 dni rocznie, ponieważ w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się z 20 do 26 dni. Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw - podkreślają eksperci Pracodawców RP.
Czytaj także:
Źródło: Pracodawcy RP, WP