Trwa ładowanie...
d3etdjm

Republika Serbska osądzi sama

Trybunał ONZ w Hadze zezwolił władzom Republiki Serbskiej - serbskiej enklawy w Bośni i Hercegowinie - na osądzenie przez własny sąd osób podejrzanych o dokonanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych podczas konfliktu w Bośni w latach 1992-1995. Poinformował o tym w środę prokurator trybunału Graham Blewitt.

d3etdjm
d3etdjm

Zgodnie z porozumieniem pokojowym z Dayton z 1995 r., władze różnych regionow Bośni muszą otrzymać od trybunału pozwolenie na sądzenie osób podejrzanych o zbrodnie popełnione w czasie wojny. Ma to zapobiec bezpodstawnym wzajemnym oskarżeniom pomiędzy Serbami, Chorwatami a muzułmanami.

Procedurę tę jak dotąd wykorzystywali muzułmanie, którzy zawsze najlepiej współpracowali z trybunałem. Ostatnio o takie zezwolenia coraz cześciej ubiega się Republika Serbska, której władze do tej pory odmawiały współpracy z Hagą i nigdy nie przekazały na prośbę trybunału osób podejrzanych o zbrodnie.

Obecnie bośniaccy Serbowie otrzymali pierwsze pozwolenie na osądzenie dwóch muzułmanów, podejrzanych o dokonanie zbrodni na Serbach podczas wojny w latach 1992-1995. (jask)

d3etdjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3etdjm
Więcej tematów