Trwa ładowanie...
d4h8rrs
d4h8rrs

Reporterzy bez Granic - zaniechać presji na Al-Dżazirę

Reporterzy bez Granic (RSF) zwrócili się w piątek do Stanów Zjednoczonych, aby wykazały poszanowanie dla pluralizmu informacyjnego i przestały wywierać naciski na stację TV Al-Dżazira, relacjonującą przebieg "kryzysu afgańskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4h8rrs

W liście do sekretarza stanu Colina Powella przewodniczący Reporterów bez Granic Robert Menard wyraził zaniepokojenie z powodu postawy USA wobec Al-Dżaziry, zwanej "arabską CNN", ponieważ do amerykańskiej krytyki przyłącza się wiele autorytarnych reżimów arabskich, wykazujących niewielkie poszanowanie dla wolności prasy.

Menard zareagował w ten sposób na wypowiedzi Powella, w których sekretarz stanu wyraził opinię, że telewizja ta, mająca siedzibę w Katarze, poświęca bardzo wiele czasu i uwagi głosom nieodpowiedzialnym i przekazuje w swych programach judzącą retorykę.

Organizacja broniąca dziennikarzy przypomniała w jednym z komunikatów, że sekretarz stanu USA zażądał od emira Kataru, szejka Hamada bin Halifa al Zani, głównego udziałowca telewizji Al- Dżazira, aby interweniował w celu zmodyfikowania sposobu naświetlania przez nią wydarzeń.

d4h8rrs

Ambasada USA w Katarze też dawała wyraz niezadowoleniu z powodu programów Al-Dżaziry.

Reporterzy bez Granic zwracają też uwagę na to, że korespondent tej sieci telewizyjnej, który jest w Afganistanie od 1998 r., pozostaje jednym z niewielu, którzy działają jeszcze w Kabulu i Kandaharze.

Znana z wysokiego poziomu swych programów, profesjonalizmu i niezależności, CNN świata arabskiego wyróżnia się w tym regionie świata. W ostatnich latach była krytykowana przez kraje arabskie (Maroko, Mauretanię, Egipt, Tunezję, Kuwejt, Arabię Saudyjską i in.), ponieważ obawiają się stacji, która służy jako trybuna dla wszelkiego rodzaju opozycji - napisał przewodniczący RSF.

Biały Dom zwrócił się z prośbą do amerykańskich mediów, aby nie emitowały w całości przemówień Osamy bin Ladena w rodzaju tego, jakie nadała Al-Dżazira w pierwszym dniu ataku na Afganistan. (ajg)

d4h8rrs

Podziel się opinią

Share
d4h8rrs
d4h8rrs
Więcej tematów