Renta socjalna 2023. Ile wynosi? Komu przysługuje?
Renta socjalna to świadczenie przysługujące osobom, które ze względu na stan zdrowia nie są zdolne do podjęcia pracy. Aby móc się o nie ubiegać, należy jednak spełnić warunki wskazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jaką wysokość ma renta w 2023 roku?
Renta socjalna to świadczenie wypłacane co miesiąc przez ZUS, które może zostać przyznane dożywotnio lub czasowo. Prawo do jego pobierania mogą uzyskać osoby z niepełnosprawnością lub okresowo niezdolne do pracy - po uzyskaniu dokumentu poświadczającego całkowitą niemożność podjęcia zatrudnienia, wystawionego przez komisję lekarską ZUS lub orzecznika.
Renta socjalna ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić?
Wnioskujący - oprócz poświadczenia niezdolności do podjęcia pracy - musi spełnić dodatkowe warunki. Pierwszym jest ukończenie 18 roku życia, drugim brak prawa do pobierania emerytury, renty z tytułu niezdolności do podjęcia pracy, renty inwalidzkiej, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, renty strukturalnej, uposażenia w stanie spoczynku, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, innych świadczeń, które mają charakter rentowy (z zagranicznej instytucji).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spotkał się z protestującymi. "Nie widzę moich następców"
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
Aby otrzymać rentę socjalną, należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosowny wniosek. Można go przedłożyć osobiście lub za pośrednictwem internetu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które pomogą urzędnikom ZUS ustalić prawo do świadczenia. Są to:
- zaświadczenie ze szkoły/uczelni, potwierdzające okres nauki osoby wnioskującej o przyznanie renty socjalnej
- zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza (druk OL-9)
- dodatkowa dokumentacja medyczna, która może potwierdzić stan zdrowia osoby wnioskującej (np. wyniki badań)
- w przypadku, gdy wnioskujący jest osobą zatrudnioną - dokumenty przygotowane przez pracodawcę (zaświadczenie potwierdzające zawarcie umowy, informację o osiąganym przychodzie oraz wywiad zawodowy)
- oświadczenie, wskazujące, czy wnioskujący jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.
Renta socjalna 2023 - wysokość
Renta socjalna - podobnie, jak emerytury - jest co roku waloryzowana. Po marcowej podwyżce wynosi ona 1588,44 zł brutto. Zgodnie z treścią obywatelskiego projektu złożonego w Sejmie, osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie domagają się jednak podniesienia kwoty świadczenia, oraz zrównania jego wysokości z wysokością najniższego krajowego wynagrodzenia.