PolskaReliga zbiera podpisy pod projektem swojej ustawy zdrowotnej

Religa zbiera podpisy pod projektem swojej ustawy zdrowotnej

Podwyższenie składki zdrowotnej do 9%, utworzenie sześciu niezależnych funduszy ubezpieczeń zdrowotnych oraz funduszy prywatnych, a także stworzenie pacjentom których na to stać płacenie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego - przewiduje obywatelski projekt ustawy zdrowotnej przygotowany przez profesora Zbigniewa Religę.

Pod projektem zebrano już 67 tys. podpisów. By projekt trafił do Sejmu potrzeba 100 tys., wnioskodawcy mają na to czas do 15 października.

Zbigniew Religa wyjaśniał na konferencji prasowej, że fundusze makroregionalne mogłyby pozyskiwać ubezpieczonych z całego kraju. To pacjent miałby decydować, gdzie chce wpłacać składkę, która miałaby wynieść 9%. Natomiast sposobem na konkurencyjność ubezpieczeń zdrowotnych ma być właśnie utworzenie funduszy prywatnych, które miałyby pobierać także dziewięcioprocentową składkę, a pacjent decydowałby, czy na obowiązkowego ubezpieczyciela wybiera ubezpieczalnię, która jest spółką Skarbu Państwa, czy prywatną - wyjaśnia profesor Religa.

Profesor Religa proponuje także wprowadzenie dodatkowych, dobrowolnych opłat na własne leczenie. Miałyby one nie tylko zasilić system ochrony zdrowia, ale także umożliwić rozwój medycyny prywatnej.

Projekt popiera Polskie Stronnictwo Ludowe, bo jak wyjaśnia szef klubu parlamentarnego Waldemar Pawlak, jest on lepszy niż propozycja rządowa, uchwalona już przez Sejm.

Założeniami projektu profesora Religi zajmie się senacka komisja polityki społecznej i zdrowia, która pracuje także nad ustawą zdrowotną, uchwaloną przez Sejm.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)