Religa o programie reformy zdrowia
Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że do końca roku planuje wprowadzić między innymi ustawę o zwiększeniu odpowiedzialności finansowej sprawców wypadków drogowych oraz ustawę o sieci szpitali. Szef resortu wyjaśnił w Sygnałach Dnia, że są to ważne elementy dziesięciopunktowego programu reformy zdrowia.
15.07.2006 | aktual.: 15.07.2006 09:44
Religa wyjaśnił, że dzięki nowej ustawie sprawcy wypadków będą ponosić wyższe niż dotychczas konsekwencje finansowe. Podkreślił, że opłaty te będą podwyższone w ramach ubezpieczenia OC i będzie to dodatkowy zastrzyk finansowy na rzecz opieki zdrowotnej. Szef resortu zastrzegł, że taki sposób funkcjonuje w wielu krajach europejskich i sprawdza się bez zarzutu.
Zdaniem gościa Sygnałów Dnia drugą najważniejszą ustawą, którą należy wprowadzić jeszcze w tym roku, jest ustawa o sieci szpitali. Zbigniew Religa wyjaśnił, że chodzi o dokonanie dokładnego przeglądu wszystkich szpitali i ocenę, które z nich nie spełniają odpowiednich warunków dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Szef resortu zdrowia wyjasnił, że negatywnie ocenione oddziały i szpitale zostaną zlikwidowane, a środki finansowe, przeznaczone na ich utrzymywanie, będzie można zainwestowac w placówki dobrze funkcjonujące.
Minister Religa ocenia, że ustawa o podwyżkach dla służby zdrowia jest dobrym krokiem na drodze do podniesienia zarobków dla tej grupy zawodowej, jednak nie rozwiązuje wszystkich jej problemów. Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje od października podwyżki płac dla wszystkich etatowych i kontraktowych pracowników służby zdrowia.
Szef resortu zdrowia przypomniał w Sygnałach Dnia, że zgodnie z ustawą podwyżki i sposób ich przydzielania będzie wynikiem uzgodnień pomiędzy pracownikami i dyrektorami szpitali. Zbigniew Religa wyjaśnił, że ma to związek z różnicami w zarobkach pracowników w poszczególnych placówkach.
Sejm zdecydował również, że to premier będzie powoływał i odwoływał szefa Narodowego Funduszu Zdrowia na wniosek ministra zdrowia. Zdaniem gościa Sygnałów Dnia jest to całkowicie naturalne i zrozumiałe. Zbigniew Religa wyjasnił, że NFZ dysponuje ogromnymi pieniędzmi publicznymi, dlatego też rząd ma prawo domagać się, aby na czele Funduszu stała osoba zaufana, która reprezentuje interesy rządu.