PolskaRektor KUL: Pandemia? Doświadczenie zesłane przez Boga

Rektor KUL: Pandemia? Doświadczenie zesłane przez Boga

- Śmierć fizyczna nie jest największym nieszczęściem, jakie może spotkać człowieka - podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. W wielkanocnym liście do wiernych skupia się na konieczności umierania, rodzajach śmierci i dążeniu do zmartwychwstania.

Rektor KUL: Pandemia? Doświadczenie zesłane przez Boga
Rektor KUL: Pandemia? Doświadczenie zesłane przez Boga
Źródło zdjęć: © PAP | Wojtek
Marek Mikołajczyk

05.04.2021 10:18

W poniedziałek rano na stronach Konferencji Episkopatu Polski i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opublikowany został list do wiernych z okazji Wielkanocy. Rektor uczelni porusza w nim temat śmierci, którą dzielni na trzy rodzaje (fizyczną, duchową i dla grzechu) oraz zmartwychwstania, które rozpoczyna się już na ziemi. W tekście powołuje się m.in. na nauki kard. Stefana Wyszyńskiego.

Według duchownego zmartwychwstanie Chrystusa wiąże się ze wszystkimi wymienionymi wyżej rodzajami śmierci. - Jest ono nie tylko zapowiedzią pokonania śmierci fizycznej i ponownego ożywienia ludzkiego ciała, ale przynosi przede wszystkim nadzieję na przezwyciężenie śmierci duchowej oraz na pełnię życia w bliskości Boga. - podkreśla.

Nauka kościoła a epidemia COVID-19

Ks. Kalinowski w liście odwołuje również się m.in. do obecnej sytuacji pandemicznej. - Każdą epidemię trzeba pokonywać nie tylko na poziomie walki z fizyczną chorobą, ale przede wszystkim na płaszczyźnie troski o zachowanie zdrowego ducha - tłumaczy.

- W przeciwnym razie będzie to czas zmarnowany, nawet jeżeli uratujemy nasze ziemskie życie i zdrowie - zaznacza duchowny.

Teolog tłumaczy, jak należy rozumieć kwestię epidemii. - Dla ludzi wierzących nie jest ona bezsensownym, przypadkowym i śmiercionośnym wydarzeniem, ale doświadczeniem zesłanym przez Boga, abyśmy mogli na co dzień zmartwychwstawać do pełni naszego człowieczeństwa - przekazał ks. Kalinowski.

Rektor podkreśla także, że lubelska uczelnia "pragnie być nadal dawcą życiodajnej nadziei w trudnych czasach szerzenia się nie tylko epidemii, ale także różnych śmiercionośnych postaw, takich jak: narastająca wrogość międzyludzka, duchowe zagubienie, brak wiary, odrzucanie tradycyjnych wartości, przywiązanie do dóbr materialnych czy zamknięcie się w sferze przyjemności i korzystanie z nich bez żadnych ograniczeń".

- Uniwersytet przy całej dbałości o poziom badań naukowych, dydaktykę, troszczy się o budowanie i wzmacnianie wiary (...). Bardzo proszę o dalsze wspomaganie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w tej działalności. Dziękuję za wszelkie wsparcie duchowe i materialne w minionym czasie - podsumowuje rektor, składając życzenia wielkanocne.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Polsce. Funkcjonuje od 1918 roku. Obecnie kształci się w nim ok. 11 tysięcy studentów. Ks. prof. Mirosław Kalinowski rektorem uczelni jest od 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (292)