Rekordowe upały nie zwiastują ocieplenia klimatu
Rekordowe upały z jakimi zmaga się ostatnio Europa nie są niczym nienormalnym i nie zwiastują gwałtownego ocieplenia klimatu na Starym Kontynencie - uspokajają meteorolodzy. Badacze pogody przyznają jednak, że jak na europejskie warunki, przyroda zafundowała nam ekstremalnie gorące lato.
Czterdziestostopniowe upały nawiedziły Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Hiszpanię. W Polsce fala upałów, choć nie tak wysokich, również daje się nam we znaki.
Przyczynę upałów wyjaśnia Ryszard Klejnowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Upały powoduje gorące powietrze zwrotnikowe, więc jest to normalne zjawisko atmosferyczne, niewątpliwe jednak jest to sytuacja ekstremalna, gdyż zdarza się to rzadko, raz na kilkanaście lat"- dodaje.
Ryszard Klejnowski przyznaje jednak, że i w gronie meteorologów ścierają się różne opinie co do tego, jaki będzie klimat na Ziemi za kilkadziesiąt lat. "Jedni badacze dowodzą, że w ciągu 100 lat klimat na Ziemi ocieplił się o około 1 stopień Celsjusza, inni - badający lodowce - temu zaprzeczają. Jednych i drugich godzą naukowcy, którzy przyglądają się naszej planecie za pomocą satelitów meteorologicznych. Uspokajają bowiem, że w jednych rejonach temperatura wzrasta a w innych obniża się i tym samym globalny bilans temperatur jest ten sam" - powiedział.