ŚwiatRekordowa beatyfikacja w dziejach Kościoła

Rekordowa beatyfikacja w dziejach Kościoła

Rekordowa w dziejach Kościoła pod względem liczebności masowa beatyfikacja aż 498 męczenników hiszpańskiej wojny domowej odbędzie się w niedzielę w Watykanie. Mszę beatyfikacyjną odprawi kardynał Jose Saraiva Martins.

Jednym z błogosławionych będzie biskup Cruz Laplana y Laguna, który nie chciał skorzystać z danej mu szansy ucieczki z seminarium, gdzie był przetrzymywany, a tuż przed egzekucją pobłogosławił swych zabójców. Wraz z nim błogosławionymi zostanie siedmiu świeckich oraz 490 księży, diakonów, seminarzystów, zakonników i zakonnic, uznanych za ofiary prześladowań religijnych podczas wojny w latach 1936-1939.

W piątek i sobotę Kościół ogłosi błogosławionymi austriackiego rolnika - przeciwnika hitleryzmu oraz założycielkę zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek matkę Celinę Borzęcką.

26 października, w dniu austriackiego święta narodowego, w katedrze w Linzu prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins beatyfikuje w imieniu papieża Benedykta XVI bohatera austriackiego ruchu oporu z czasów hitleryzmu Franza Jaegerstaettera, ściętego w 1943 roku za odmowę służby wojskowej.

Jaegerstaetter urodził się w 1907 roku w St. Radegund w okręgu Braunau am Inn, skąd pochodził też Adolf Hitler. Prowadził gospodarstwo rolne, miał trzy córki. Po tzw. anszlusie, czyli przyłączeniu Austrii do Trzeciej Rzeszy, otrzymał w 1940 roku wezwanie do wojska. Początkowo służył w Wehrmachcie. Jako osoba głęboko wierząca Jaegerstaetter nie chciał brać jednak udziału w wojnie, rozpętanej przez Hitlera i zadeklarował, że jest to sprzeczne z jego sumieniem. Poparł go w tym biskup Linzu, przeciwnik narodowego socjalizmu; Jaegerstaetter powrócił na wieś.

Gdy w 1943 roku otrzymał ponowne wezwanie do wojska, wyraził chęć odbycia służby jako sanitariusz, ale nie wyrażono na to zgody. Został aresztowany i skazany na śmierć przez sąd wojskowy w Berlinie.

Przez wiele lat postać Jaegerstaettera budziła kontrowersje w Austrii. Z jednej strony uważano go za bohatera ruchu oporu, ale nie brakowało też Austriaków krytykujących go wręcz za to, że naraził się na śmierć odmawiając służby wojskowej, w wyniku czego jego żona została sama z dziećmi. Wdowie po nim, mającej obecnie 94 lata, wypominano, że nie wpłynęła na zmianę decyzji męża.

Austriacki Kościół także potrzebował wiele czasu, by uznać heroizm Jaegerstaettera w obawie przed urażeniem wielu żołnierzy i jeńców, w tym katolików, którzy walczyli w czasie wojny.

Proces beatyfikacyjny bohatera został rozpoczęty w Linzu w 1997 roku, w tym samym, w którym został całkowicie zrehabilitowany przez sąd wojskowy. Kościół uznał go za męczennika.

W sobotę o godzinie 16 w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie pod przewodnictwem kardynała Saraivy Martinsa odbędzie się beatyfikacja matki Celiny z Chludzińskich Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego.

Celina Borzęcka urodziła się w 1833 roku w Antowilu koło Orszy w rodzinie ziemiańskiej. Była wzorową żoną i matką czworga dzieci, z których dwoje przedwcześnie zmarło. Prowadziła działalność charytatywną wśród biednej ludności, a podczas powstania styczniowego w 1863 roku ukrywała powstańców, za co została aresztowana.

Po śmierci męża w 1874 roku pojechała do Rzymu. Tam w 1882 roku założyła wraz z córką Jadwigą zgromadzenie zmartwychwstanek, którego celem było wychowanie młodzieży i religijno-moralne odrodzenie społeczeństwa polskiego, zwłaszcza kobiet. Swą pracę w Wiecznym Mieście zaczęła od otwarcia szkoły i przedszkola.

W 1891 roku matka Borzęcka założyła w Kętach koło Bielska-Białej pierwszy dom zakonny i nowicjat na ziemiach polskich. W następnych latach pełniła misję w Bułgarii wśród unitów i tamtejszych prawosławnych. Na przełomie XIX i XX wieku założyła domy zakonne w Częstochowie oraz w Warszawie, których działalność utajniono przed władzami zaborczymi.

W 1900 roku podjęła pracę religijno-oświatową w Chicago. Zmarła w 1913 roku w Krakowie. Starania o jej beatyfikację trwały od 1944 roku.

Do Rzymu na beatyfikację matki Borzęckiej przybędą m.in. nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, arcybiskup Stanisław Nowak, biskup Alojzy Orszulik, biskup Tadeusz Rakoczy i biskup Jan Wątroba.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)