Rekonstrukcja rządu. Prezydent nie chce zmian. List do Morawieckiego
Prezydent Andrzej Duda w liście do premiera ostrzega przed skutkami zmian w strukturze rządu dot. ochrony przyrody. Prezydent alarmuje Mateusza Morawieckiego o możliwości sporów kompetencyjnych między urzędnikami.
16.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 21:19
Prezydent Andrzej Duda interweniuje u premiera ws. przeniesienia działów leśnictwa i łowiectwa pod nadzór rolnictwa. Na początku listu do Mateusza Morawieckiego prezydent zaznacza, że "przeprowadzona w ostatnich tygodniach rekonstrukcja rządu ma poprawić komunikację i uprościć procesy decyzyjne".
"Zwracam uwagę, że proponowana zmiana idzie w przeciwnym kierunku do przyjętych założeń i powoduje nakładanie się kompetencji dwóch ministrów, co doprowadzi do sporów kompetencyjnych i negatywnie wpłynie na ochronę przyrody w Polsce" - napisał Andrzej Duda w liście do premiera, którego treść opublikował portal wpolityce.pl.
Prezydent w liście, wysłanym również do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, apeluje o utrzymanie "jednolitego i przejrzystego systemu ochrony przyrody".
Zobacz też: Szczepionka na COVID. Burza po słowach Janusza Kowalskiego. Włodzimierz Czarzasty kpi
"Wprowadzenie zapowiadanych zmian, polegających na włączeniu leśnictwa do resortu rolnictwa poważnie zaburzy wypracowany przez lata porządek" - stwierdza prezydent Andrzej Duda.
Jego zdaniem dotychczasowa struktura jest sprawdzona i "przynosi wymierne korzyści budżetowi państwa, chroni lasy i daje możliwość sprawnego działania Państwo Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".
"Apeluję, aby jeszcze raz pochylić się nad planowanymi zmianami mając na uwadze przede wszystkim troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce" - apeluje prezydent.
Rekonstrukcja rządu. Apel prezydenta ws. Lasów Państwowych
Przypomnijmy: przyjęta w listopadzie przez Sejm nowela ustawy o działach administracji rządowej zakłada m.in. wydzielenie: geologii, leśnictwa, łowiectwa i centrum administracyjnego rządu. Nowelizacją w tym tygodniu zajmie się Senat, którego trzydniowe posiedzenie potrwa do piątku.