Trwa ładowanie...
d3039c9

Recep Tayyip Erdogan: UE musi przekazać Turcji obiecane 3 mld euro

• Prezydent Turcji: Unia Europejska musi przekazać 3 mld euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów
• Łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro
• UE zobowiązała się też do zniesienia wiz dla obywateli Turcji do lipca, jednak ten termin przesunięto
• KE odpiera zarzuty Turcji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan: UE musi przekazać Turcji obiecane 3 mld euro
(AFP, Fot: Adem Altan)
d3039c9

- Unia Europejska musi przekazać 3 miliardy euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów - oświadczył turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wielokrotnie powtarzał on, że unijni przywódcy nie dotrzymują swoich zobowiązań.

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją przewidujące, że wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostaną się do Grecji, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją i przekazanie 3 mld euro (w pierwszej fazie) na pomoc dla Syryjczyków mieszkających w Turcji. Łączna pomoc obiecana Ankarze to 6 mld euro.

Porozumienie przewidywało także zniesienie wiz unijnych dla obywateli Turcji.

d3039c9

Wizy dla Turków miały być pierwotnie zniesione od lipca, jednak termin ten przesunięto, ponieważ Turcja nie spełniła jeszcze pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Chodzi m.in. o przeprowadzenie reformy prawa antyterrorystycznego, które zdaniem UE tworzy pole do nadużyć. Ankara zdecydowania odrzuca taką możliwość.

Umowa praktycznie całkowicie zahamowała niekontrolowany napływ uchodźców i migrantów przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego do Europy.

Komisja Europejska odpiera zarzuty Turcji, że nie wywiązuje się z umowy migracyjnej i finansowego wsparcia. Rzecznik KE Alexander Winterstein nazwał te zarzuty nieprawdziwymi. Poinformował, że pod koniec lipca Unia przekazała prawie 1,5 miliarda euro, a w sumie ponad dwa miliardy euro.

d3039c9

Podziel się opinią

Share

d3039c9

d3039c9
Więcej tematów