Trwa ładowanie...

Recep Tayyip Erdogan: oczekuję otwarcia "nowego rozdziału" w relacjach z Rosją

• Prezydent Turcji przyznał, że oczekuje wiele, od rozmów z Władimirem Putinem
• Nasze kraje mają wspólnie wiele do zrobienia - powiedział Erdogan
• Prezydenta Rosji nazwał swoim "przyjacielem Władimirem"

Share
Recep Tayyip Erdogan: oczekuję otwarcia "nowego rozdziału" w relacjach z Rosją
Źródło: AFP, Fot: Vasily Maximov
d4n1rhf

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS, że od rozmów z Władimirem Putinem oczekuje otwarcia "nowego rozdziału" w dwustronnych stosunkach. Rosyjskiego prezydenta Erdogan nazwał "przyjacielem".

- To będzie historyczna wizyta, nowy początek. W czasie rozmów z moim przyjacielem Władimirem, jak sądzę, otwarty zostanie nowy rozdział w dwustronnych stosunkach. Nasze kraje mają wspólnie wiele do zrobienia - dodał.

d4n1rhf

Erdogan wyraził też opinię, że udział Rosji jest bardzo ważny dla rozwiązania konfliktu w Syrii. - Tylko we współpracy z Rosją możemy uregulować kryzys w Syrii - oznajmił.

Turecki prezydent oświadczył też, że Unia Europejska nie wypełnia danych Ankarze obietnic i "zwodzi ją od 53 lat". - Metodycznie udowadniamy naszą uczciwość i oczekujemy tego samego od Unii - oznajmił, dodając, że UE musi "odejść od polityki podwójnych standardów".

We wtorek Erdogan i Putin spotkają się w Petersburgu, aby rozmawiać o Syrii i normalizacji stosunków.

Od ponad miesiąca trwa proces normalizacji stosunków turecko-rosyjskich, które znalazły się w kryzysie po zestrzeleniu w listopadzie zeszłego roku przez lotnictwo Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską. Rosja wówczas wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Relacje zaczęły się poprawiać na początku lipca, kiedy Erdogan wysłał do Putina list zawierający - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu.

d4n1rhf

Podziel się opinią

Share
d4n1rhf
d4n1rhf
Więcej tematów