Trwa ładowanie...

Rebelianci Huti: prezydent Jemenu utracił legitymację, by rządzić. Jest ścigany

Szyiccy rebelianci z ruchu Huti oświadczyli, że prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi stracił legitymację do rządzenia krajem. Ostrzegli przed układaniem się z nim, ponieważ jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości.
Share
Abd ar-Rab Mansur al-Hadi
Abd ar-Rab Mansur al-HadiŹródło: PAP/EPA, Fot: Stringer
d3rduex

"Komitet rewolucyjny śledzi podejrzane ruchy Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, który utracił legitymację do działania jako prezydent Republiki Jemenu i którego zuchwałe czyny uderzyły w jemeński naród, jego bezpieczeństwo, stabilność i gospodarkę" - oświadczył ruch Huti.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że jest to pierwsza oficjalna reakcja tego ugrupowania na sobotnią ucieczkę Hadiego z aresztu domowego, który odbywał w swej rezydencji w stolicy kraju, Sanie. Hadi udał się do Adenu na południu Jemenu. Według świadków budynek został splądrowany przez rebeliantów.

W niedzielę Hadi spotkał się z przedstawicielami władz południowych prowincji i wojskowymi, co miało pokazać, że mimo wymuszonej przez rebeliantów dymisji pozostaje prawowitą głową państwa.

d3rduex

Czytaj również: Jemen drugą Syrią? Groźba gwałtownej eskalacji wewnętrznego konfliktu.

Szyiccy rebelianci z ruchu Huti rozwiązali na początku lutego parlament Jemenu i zapowiedzieli utworzenie nowego rządu o charakterze przejściowym. Pod koniec stycznia zajęli pałac prezydencki w Sanie i zamknęli prezydenta Hadiego w areszcie domowym. W następstwie tych wydarzeń prezydent oraz premier Chalid Bahah podali się do dymisji.

W sobotę, po ucieczce z okupowanej Sany do Adenu, Hadi ogłosił się prawowitym prezydentem, a działania rebeliantów nazwał puczem.

d3rduex

Podziel się opinią

Share
d3rduex
d3rduex
Więcej tematów