PolskaRaz u mamy, raz u taty. Sądy częściej tak orzekają

Raz u mamy, raz u taty. Sądy częściej tak orzekają

• Po rozwodzie rodzice częściej dzielą się opieką nad dziećmi po połowie - pisze "Rz"
• Sędziowie zaznaczają, że jest to możliwe tylko tam, gdzie nie ma konfliktu
• W ponad 43 proc. spraw sądy zdecydowały o naprzemiennej formie opieki

Raz u mamy, raz u taty. Sądy częściej tak orzekają
Źródło zdjęć: © Fotolia

29.07.2016 | aktual.: 29.07.2016 09:06

W sprawach o rozwód w 2015 r. wydano blisko 40 tys. orzeczeń. Wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom powierzono w blisko 14 tys. spraw - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród takich orzeczeń coraz więcej jest tych, które stanowią o naprzemiennej opiece rodziców nad dzieckiem. Jeszcze dwa lata temu takie wyroki były sporadyczne, w ostatnich ośmiu miesiącach odnotowano ich już ok. 500 w całym kraju.

To wynik zmian w prawie. 29 sierpnia 2015 r. weszła w życoe nowelizacja przepisów kodeksów: rodzinnego i opiekuńczego oraz postępowania cywilnego. Wprowadziła ona instytucję opieki naprzemiennej, według której dziecko po rozwodzie przebywa raz u jednego rodzica, raz u drugiego, w równych okresach czasu, np. po dwa tygodnie.

Zdaniem psychologów powoduje to destabilizację życia dziecka, które ciągle musi zmieniać otoczenie.

Z raportu "Orzekanie o pieczy naprzemiennej" przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wynika, że w ponad 43 proc. spraw sądy zdecydowały o takiej formie opieki, mimo silnego konfliktu między rodzicami.

-To niedopuszczalne - mówi Anna Pawlicka, sędzia rodzinny. Wierzy jednak, że to dlatego, że sądy dopiero uczą się tej instytucji.

Źródło artykułu:PAP
dzieciwymiar sprawiedliwościsądy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)