Trwa ładowanie...
d3y57h1
28-09-2010 22:30

Ratownictwo medyczne zmieni się po 2012 r.

Do końca roku 2012 w zespole ratownictwa medycznego będą mogli pracować lekarze wszystkich specjalności, w latach 2013-2020 - lekarze po drugim stopniu specjalizacji, a po 2020 - tylko specjaliści z medycyny ratunkowej.

d3y57h1
d3y57h1

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym - poinformowało o tym Centrum Informacyjne Rządu.

Do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego będą mogli pracować lekarze wszystkich specjalności.

W latach 2013-2020 lekarzem systemu będzie mógł być lekarz po drugim roku specjalizacji, np. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii, pediatrii. Po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

W projekcie zdefiniowano tzw. obszar działania (czyli teren, na którym działa dany zespół ratownictwa) i rejon operacyjny (określony w wojewódzkim planie działania).

d3y57h1

Doprecyzowano także obowiązujące przepisy, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Ma to umożliwić lekarzowi i pielęgniarce oraz ratownikowi medycznemu pracę na stanowisku dyspozytora medycznego, bez utraty przez nich uprawnień do wykonywania zawodu medycznego.

Do 30 czerwica 2011 zachowają ważność umowy zawarte do końca 2010 r. między NFZ a dysponentem (np. pogotowiem ratunkowym). Zgodnie z projektem, od 1 lipca 2011 r. będą tworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu i zawierane nowe umowy.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj