Trwa ładowanie...

Rasmussen: NATO nie planuje działań na Ukrainie

NATO nie planuje działań na Ukrainie, lecz zastrzega sobie prawo do skutecznej obrony swych sojuszników - oświadczył w Sofii sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.
Share
Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh RasmussenŹródło: PAP/EPA, Fot: Filip Singer
d3522nf

Ponownie wezwał Rosję do wycofania wojsk spod granicy z Ukrainą oraz przystąpienia do szczerego dialogu w sprawie rozwiązania kryzysu.

- Nasze stanowisko jest bardzo klarowne. Polega ono na znalezieniu politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, na znalezieniu sposobu na osiągnięcie postępu poprzez dialog. Uważam, że pierwszym krokiem powinno być wycofanie przez Rosję wojsk spod granicy (z Ukrainą) i przyczynienie się do deeskalacji napięcia - powiedział Rasmussen.

Pokreślił, że NATO "nie rozważa opcji wojskowych", lecz skupia się na "skutecznej obronie państw sojuszniczych". - Podejmiemy wszystkie niezbędne działania, aby mieć pewność, że obrona kolektywna jest skuteczna - powiedział Rasmussen po rozmowach z bułgarskim prezydentem Rosenem Plewnelijewem.

d3522nf

Według Rasmussena obecnie rozważane są możliwości podniesienia skuteczności kolektywnej obrony Sojuszu. Nie wykluczył, że jedną z opcji może być zwiększenie obecności militarnej w Bułgarii.

- Podjęliśmy kilka kroków m.in. zwiększyliśmy obecność w bałtyckiej przestrzeni powietrznej i w akwenie Morza Czarnego, rozmieściliśmy (samoloty elektronicznego rozpoznania) AWACS nad Rumunią i Polską. Dalsze działania mogą objąć aktualizację planów obrony, rozszerzenie manewrów oraz dyslokację sił zbrojnych - podkreślił.

Bułgarski prezydent podkreślił konieczność zwiększenia co najmniej do 1,5 proc. PKB wydatków na obronę. Według niego Bułgaria powinna dążyć do dywersyfikacji nie tylko w dziedzinie energetyki, lecz i obrony. Przypomniał, że bułgarskie siły zbrojne, a zwłaszcza lotnictwo, są obecnie uzależnione od rosyjskich części zamiennych. Prezydent wezwał władze kraju do rozważenia planu wspólnego zakupu samolotów wojskowych wraz z sąsiednimi państwami NATO.

Wizyta szefa Sojuszu stała się powodem kolejnego antynatowskiego wystąpienia nacjonalistycznej partii Ataka. Na wiecu przed urzędem prezydenta, gdzie z okazji 10-lecia przystąpienia Bułgarii do NATO Rasmussenowi wręczono najwyższy order państwowy, lider Ataki Wolen Siderow przestrzegł przed "próbami wciągnięcia Bułgarii w konflikt". Szczególne zagrożenie dla kraju stwarza według niego "prowokacyjne wpłynięcie amerykańskich okrętów na Morze Czarne".

d3522nf

Podziel się opinią

Share
d3522nf
d3522nf
Więcej tematów