Trwa ładowanie...

Raptory F-22 przylecą na ćwiczenia do Polski w poniedziałek

Nowoczesne myśliwce Raptory F-22 przylecą na ćwiczenia do Polski już w poniedziałek - podał "Głos Wielkopolski". Informację potwierdził rzecznik polskiego 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Dariusz Rojewski. Amerykanie mają wziąć udział w ćwiczeniach w z polskimi F-16. Jak wcześniej informował Pentagon samoloty F-22 w Europie będą stanowić element odstraszający wobec agresywnych działań Rosji.

Share
Raptory F-22 przylecą na ćwiczenia do Polski w poniedziałek
Źródło: USAF
d84e6si

Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski powiedział, że "nie potwierdza ani nie zaprzecza" doniesieniom o Raptorach w Polsce. Podobnie skomentował nieoficjalną informację, że amerykańskie maszyny będą stacjonować w Polsce. Sprawy nie komentuje też Ministerstwo Obrony Narodowej.

Samoloty F-22 mają pojawić się w bazie lotniczej w Łasku w najbliższy poniedziałek. - W ćwiczeniach będą brać udział prawdopodobnie również piloci z Krzesin – powiedział „Głosowi Wielkopolski” mjr Dariusz Rojewski, oficer prasowy 2. SLT.

Do tej pory poza Stanami Zjednoczonymi F-22 stacjonowały w bazach w Japonii i Korei Południowej. W Europie Środkowej pojawią się po raz pierwszy.

d84e6si

Sekretarz amerykańskich sił powietrznych Deborah James powiedziała we wtorek, że rozlokowanie myśliwców F-22 jest odpowiedzią na postulaty amerykańskich dowódców w Europie. Nie ujawniła, gdzie i kiedy samoloty te zostaną rozmieszczone i jak wiele ich będzie. Nie kryła jednak, że wysłanie F-22 do Europy ma związek z działaniami Moskwy.

F-22 Raptor to jednoosobowy myśliwiec taktyczny trudny do wykrycia przez radary. Do służby wszedł w 2005 roku. Wysokie koszty produkcji oraz brak wyraźnego przeznaczenia F-22 doprowadziły do zakończenia jego produkcji. W tej chwili Amerykanie dysponują 187 Raptorami.

d84e6si

Podziel się opinią

Share
d84e6si
d84e6si
Więcej tematów