Trwa ładowanie...

Raport wywiadu: należy oczekiwać kolejnych ataków IS w Europie

Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć. Należy spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych - ocenił wywiad Szwajcarii w dorocznym raporcie.

Raport wywiadu: należy oczekiwać kolejnych ataków IS w EuropieŹródło: East News, fot: Photoshot/REPORTER
d39hho1
d39hho1

"Utrzymuje się znaczące ryzyko, że agresywna walka o przetrwanie kalifatu (proklamowanego przez IS na podbitych terytoriach w Iraku i Syrii - PAP), prowadzona z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków, coraz bardziej będzie przenosić się do Europy" - oceniły szwajcarskie służby wywiadowcze (NDB) w publikowanej co roku analizie zagrożeń.

Zdaniem służb "najbardziej prawdopodobne zagrożenie terrorystyczne w Europie, a więc i w Szwajcarii" nadal będzie wynikać z "terroryzmu motywowanego dżihadem". "Należy spodziewać się kolejnych zamachów" - zaznaczono.

W samej Szwajcarii "zagrożenie zamachem terrorystycznym utrzymuje się na podwyższonym poziomie" - podkreślono w raporcie.

Kto może dokonać zamachu?

Wywiad największego zagrożenia upatruje w osobach działających w pojedynkę lub w małych grupach inspirujących się działalnością IS, które mogą dokonywać zamachów w Szwajcarii lub wykorzystać ją jako bazę do planowania ataków w innych krajach.

d39hho1

Jako najbardziej prawdopodobnych sprawców wskazano zradykalizowane osoby powracające do krajów europejskich ze stref konfliktów zbrojnych, w których uczestniczą dżihadyści. Jednocześnie odnotowano, że spadła liczba osób wyjeżdżających ze Szwajcarii, by walczyć w szeregach dżihadystycznych organizacji w Syrii i Iraku.

Szwajcarskie wątki w dochodzeniach

NDB poinformowało, że ustaliło tożsamość ponad 500 internautów "powiązanych ze Szwajcarią", którzy wykorzystywali media społecznościowe do propagowania dżihadystycznej ideologii.

Szwajcaria nie stała się dotąd celem zamachu terrorystycznego, ale szwajcarskie wątki pojawiły się w dochodzeniach dotyczących kilku ataków islamistycznych w innych krajach europejskich z zeszłego roku. Dwaj dżihadyści, którzy w lipcu 2016 roku zaatakowali kościół w Normandii, wzięli zakładników i brutalnie zamordowali księdza, podróżowali przez lotniska w Genewie i Zurychu. Mężczyzna, którzy w grudniu 2016 roku wjechał ciężarówką na teren bożonarodzeniowego jarmarku w Berlinie i zabił 12 osób, również podróżował przez Szwajcarię i kupił tam broń.

d39hho1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39hho1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj