ŚwiatRaport: UE musi bronić wartości i praw ludzi w Polsce

Raport: UE musi bronić wartości i praw ludzi w Polsce

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch zarzuca Polsce działania zagrażające praworządności i prawom człowieka. Unię Europejską wzywa do aktywniejszego działania.

Raport: UE musi bronić wartości i praw ludzi w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska

Polska znajduje się na tej samej drodze do totalitaryzmu co Węgry - stwierdziła Lydia Gall, ekspertka organizacji obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) ds. Europy Wschodniej przy okazji prezentacji raportu o skutkach zmian ustawodawczych wprowadzonych od 2015 r. przez rząd PiS.

Rząd w Warszawie "ponownie pokazał, jak niewiele mu zależy na praworządności i prawach podstawowych" – oświadczyła Gall. Ustawy uchwalone przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość godzą w prawa człowieka, niezależność sądownictwa i prawodawstwo – czytamy w raporcie HRW.

Organizacja zarzuca obecnemu rządowi w Polsce ignorowanie "w dużym stopniu” krytyki partnerów w Unii Europejskiej i Rady Europy oraz eliminowanie ograniczeń w uprawnieniach władzy, osłabienie mechanizmów ochrony praw człowieka i ograniczenie możliwości działania krytyków” rządu.

Unia Europejska musi "działać, aby bronić wartości i praw ludzi w Polsce" – czytamy w raporcie.

Zobacz także: Minął rok od wielkiego audytu PiS

Lydia Gall stwierdziła, że "po dwóch latach dialogu, który nie przyniósł żadnego rezultatu, Komisja Europejska teraz powinna przy wsparciu państw członkowskich wykorzystać wszystkie swoje uprawnienia w ramach obowiązującego prawa UE”. Konkretnie chodzi jej o możliwość uruchomienia przez Komisję Europejską art.7 Traktatu UE, który pozwala na zawieszenie prawa głosu danego kraju w Radzie Unii Europejskiej.

Organizacja HRW wzywa ponadto w raporcie polskie władze do ścisłej współpracy z unijnymi instytucjami i zadbanie o to, aby wszystkie ustawy i polityczne dyrektywy były zgodne z europejskimi i międzynarodowymi normami praw człowieka.

Barbara Cöllen (afp)

Źródło artykułu:Deutsche Welle

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (790)