Trwa ładowanie...
rada europy

Raport Rady Europy o Polsce. Krytyka reformy sądownictwa i podejścia do kobiet

Są pochwały, ale przeważa krytyka - tak można podsumować raport Rady Europy dotyczący sytuacji w Polsce. Komisarz Dunja Mijatović chce, by polski rząd zajął się prawami kobiet i kwestią praworządności zgodnie z jej wizją. PiS już na to odpowiedział.

Share
Raport Rady Europy o Polsce. Krytyka reformy sądownictwa i podejścia do kobiet
Źródło: East News, Fot: Stanisław Kowalczuk
d2tivab

Komisarz Dunja Mijatović wraz z zespołem wizytowała Polskę w dniach 11–15 marca. Efektem jej doświadczeń jest raport dotyczący w przeważającej mierze polskiego sądownictwa oraz praw kobiet.

Zauważono w nim, że reformy przeprowadzane przez PiS mają istotny wpływ na niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. "Komisarz nie jest przekonana, by reforma spowodowała zauważalną poprawę pod kątem sprawności lub niezależności sądów i poszczególnych sędziów, ani też by rokowała ona taką poprawę w przyszłości" - czytamy w dokumencie.

d2tivab

PiS pochwalono za przywrócenie na stanowiska przeniesionych w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Komisarz Mijatović uznała jednak, że istotnymi problemami są obecnie wiarygodność Trybunału Konstytucyjnego oraz niezależność KRS.

Zobacz także: Tadeusz Cymański przyznaje: nerwy puściły, dałem klapsa

PiS odpowiedział. Zdaniem rządu wszystko jest w porządku

Skrytykowała też "prawa seksualne i reprodukcyjne" kobiet w Polsce. W ocenie Mijatović należy zagwarantować przystępną i legalną aborcję oraz umożliwić zakup tabletek dzień po bez recepty.

PiS odniósł się do raportu. Podziękował komisarz za wizytę i uznał, że zarówno sędziowie TK, jak i członkowie KRS zostali wybrani prawidłowo. W odpowiedzi wyjaśniono również, że wizyta u ginekologa poprzedzająca ewentualne wystawienie recepty na tabletkę dzień po jest podyktowana ochroną zdrowia kobiety.

Raporty Rady Europy nie są wiążące dla jej członków.

d2tivab

Podziel się opinią

Share
d2tivab
d2tivab
Więcej tematów