Trwa ładowanie...
d49zvi7

Polska delegacja opuściła zgromadzenie Rady Europy. Powodem Rosja

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jak informuje poseł PiS i przewodniczący polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki, powodem decyzji było "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki
Szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PAP)
d49zvi7

Jak tłumaczył Bernacki, delegacje powróciły do swoich krajów, aby skonsultować decyzję ws. Rosji ze swoimi środowiskami politycznymi i resortami spraw zagranicznych.

Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w nocy z poniedziałku na wtorek. Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

d49zvi7

Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów, 62 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Rosja odsyskała możliwość głosowania po tym, jak RE odebrała jej to prawo w 2014 roku w związku z aneksją Krymu. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE. W odpowiedzi na sankcję Kreml zagroził wystąpieniem z Rady i zaprzestał płacenia składek członkowskich.

Zobacz także: Lubnauer odpowiada Mazurek. Liczby robią wrażenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49zvi7

Podziel się opinią

Share

d49zvi7

d49zvi7
Więcej tematów