Trwa ładowanie...
dxts9ej

Rosja pytała, czemu nie dostała zaproszenia do Polski. Jest odpowiedź MSZ

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow pytał w prywatnej rozmowie z Jackiem Czaputowiczem, dlaczego Rosjanie nie otrzymali zaproszenia na wrześniowe uroczystości w Polsce. "Zostały zaproszone państwa natowskie, członkowie UE i kraje partnerstwa wschodniego" - tłumaczy polski minister spraw zagranicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji. (PAP, Fot: PAP)
dxts9ej

Szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał niedawno ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Tygodnik "Sieci" zapytał Polaka, jakie tematy były poruszane w czasie spotkania.

"Głównym była kwestia zwrotu wraku samolotu" - przyznał polityk. Czaputowicz przypomniał, że Tu-154 wciąż jest w Smoleńsku.

dxts9ej

"Rada Europy wydała rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu wraku. Deklarowałem, że w razie zwrotu szczątków jesteśmy gotowi zapewnić dostęp do wraku rosyjskim ekspertom, gdyby chcieli prowadzić jakieś czynności. Padła jednak negatywna odpowiedź, bo zdaniem mojego rozmówcy deklaracja Rady Europy jest niewiążąca" - zdradził Czaputowicz.

Zaznaczył, że z drugiej strony pojawił się niewielki gest dobrej woli, bo Rosja udostępni wrak polskim śledczym.

"Rosja przystąpiła do wojny jako sojusznik Hitlera"

Drugim ważnym tematem spotkania były uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rosjanie pytali, dlaczego nie zostali zaproszeni na organizowane w Warszawie obchody.

dxts9ej

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda zachwyciła w Stanach. „Mogłaby pomóc mężowi”

"Zostały zaproszone państwa natowskie, członkowie UE i kraje partnerstwa wschodniego. Chcemy świętować tę datę w naszym, europejskim gronie" - zaznacza w "Sieci" minister. Dodał, że 1 września 1939 r. Rosja nie była stroną wojny.

"Chyba, że w kontekście paktu Ribbentrop-Mołotow, który w pewnym sensie rozwiązał Hitlerowi ręce. Rosja przystąpiła do wojny 17 września jako sojusznik Hitlera, dokonując agresji na Polskę. W styczniu 2020 r. będziemy obchodzić 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, w tym wypadku wizyta delegacji rosyjskiej byłaby uzasadniona" - tłumaczył Czaputowicz.

dxts9ej

Źródło: Sieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxts9ej

Podziel się opinią

Share

dxts9ej

dxts9ej
Więcej tematów