Trwa ładowanie...

NSA: nazwiska sędziów popierających kandydatów do KRS powinny być jawne

Kancelaria Sejmu powinna ujawnić nazwiska sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Tak orzekli sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznając tę informację za publiczną.

NSA: nazwiska sędziów popierających kandydatów do KRS powinny być jawneŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d14cvq0
d14cvq0

NSA utrzymał tym samym wyrok sądu pierwszej instancji. Ten uznał, że w rozpatrywanym przypadku wyłączenie jawności nie ma zastosowania.

Był to koronny argument Kancelarii Sejmu, która nie chciała upublicznić wykazu nazwisk sędziów, którzy poparli poszczególnych kandydatów do KRS. Piątkowe orzeczenie oznacza też odrzucenie kasacji wyroku, którą składała Kancelaria Sejmu.

Wykaz nazwisk musi być jawny. Jest decyzja NSA ws. KRS

"Mamy prawo wiedzieć, czy poparcia udzieliło im 25 najlepszych profesorów prawa w Polsce, czy 25 podwładnych Zbigniewa Ziobry z Ministerstwa Sprawiedliwości" - napisała po orzeczeniu NSA posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Chodzi o kandydatów do KRS, którzy - według zmienionych przed rokiem przepisów - zamiast przez środowiska sędziowskie, są wybierani poparciem 25 sędziów.

d14cvq0

Gasiuk-Pihowicz wnioskowała o ujawnienie nazwisk, czego odmówiła jej Kancelaria Sejmu. W sierpniu 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił tę decyzję, a po odwołaniu sprawa trafiła do NSA. - Koniec z państwem tajnym - skomentowała posłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d14cvq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14cvq0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj