Raport MAEA: Iran nadal rozwija program nuklearny, instaluje kolejne wirówki
Iran od początku roku zainstalował kilkaset wirówek do produkcji wzbogaconego uranu, który może posłużyć do budowy bomby - podał raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Teheran twierdzi, że wzbogaca uran na potrzeby cywilnej energetyki jądrowej.
22.05.2013 | aktual.: 22.05.2013 20:28
Raport MAEA został przedstawiony Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz przedstawicielom 35 państw wchodzących w skład Rady Gubernatorów MAEA.
Według MAEA w irańskich zakładach wzbogacania uranu od początku roku zainstalowano blisko 700 wirówek nowej technologii, z czego ok. 100 od połowy kwietnia.
MAEA uspokaja jednak, że irańskie zapasy wzbogaconego materiału, który mógłby posłużyć do stworzenia bomby, wzrosły nieznacznie i nie przekraczają poziomu, przy którym Izrael zapowiadał prewencyjny atak militarny na instalacje nuklearne w Iranie.
Izrael monitoruje irańskie zapasy średnio wzbogaconego uranu i zagroził interwencją zbrojną, jeśli Iran zgromadzi ilość tego materiału wystarczającą po dalszym wzbogaceniu do zbudowania jednej bomby.
Do wytworzenia jednej bomby atomowej potrzeba w charakterze materiału wyjściowego od 240 do 250 kg uranu 20-procentowego, który trzeba następnie wzbogacić do około 90 proc.
Z raportu MAEA wynika też, że władze irańskie kontynuują budowę reaktora badawczego. Zdaniem zachodnich ekspertów może on posłużyć jako alternatywne źródło wzbogaconego uranu.
W marcu szef irańskiego programu nuklearnego Ferejdun Abbasi poinformował, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3 tys. wirówek nowej generacji, a wirówki starszej generacji IR-1 będą stopniowo wycofywane z użycia. Ponad 12 tys. takich wirówek znajduje się obecnie w zakładach wzbogacania uranu w Natanzie (w środkowej części kraju). W lutym Abbasi mówił, że rozpoczęto instalację nowszych wirówek IR-2m, które są w stanie wyprodukować daną ilość wzbogaconego uranu w czasie krótszym niż ich poprzedniczki.
W lutowym raporcie MAEA informowała, że w Natanzie zamontowano 180 wirówek IR-2m i pustych obudów do nich.
Mimo sześciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym czterech opatrzonych sankcjami, Iran wciąż wzbogaca uran, uważając to za swoje prawo. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto pokojowy. Przyznaje się do wzbogacania uranu do 5 proc. do produkcji elektryczności oraz do 20 proc. do izotopów medycznych wykorzystywanych w diagnozowaniu niektórych rodzajów nowotworów.
MAEA z siedzibą w stolicy Austrii to specjalistyczna agenda ONZ, nie podlega jednak jej ścisłej kontroli. Do głównych zadań MAEA należy rozwój badań, wymiana informacji dotyczących pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz opracowanie norm bezpieczeństwa.