Trwa ładowanie...
Raport Komisji Weneckiej nic nie zmieni? "Jeśli będzie niekorzystny, to PiS go nie uwzględni"
Mariusz Szymczuk

Raport Komisji Weneckiej nic nie zmieni? "Jeśli będzie niekorzystny, to PiS go nie uwzględni"

Po rozmowach w Warszawie przedstawiciele Komisji Weneckiej przez kilka tygodni będą pracować nad raportem ws. Trybunału Konstytucyjnego. Co stanie się w marcu, kiedy dokument zostanie opublikowany? Przedstawiciele PiS nie chcą odpowiedzieć na to pytanie i mówią, że trzeba czekać na gotową opinię. Politycy opozycji uważają, że partię Jarosława Kaczyńskiego czeka poważny problem.
Share
d3sxpl1

- Jeśli Komisja Wenecka, w osobie jej przewodniczącego, zostaje podjęta przez głowę państwa, to świadczy o tym, że polskie władze niesłychanie poważnie traktują jej pracę - zapewnia Ryszard Czarnecki (PiS). Stanisław Karczewski, marszałek Senatu (PiS), zaznacza jednak, że nie można uprzedzać faktów. - Poczekajmy do marca. Wtedy rząd przyjrzy się tym wnioskom - mówi Karczewski.

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (PO), nie ma wątpliwości, że PiS weźmie pod uwagę opinie Komisji tylko wtedy, gdy będą zgodne z sugestiami PiS. Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) ma nadzieję, że politycy partii rządzącej uwzględnią stanowisko Komisji Weneckiej, nawet jeśli będzie to oznaczało wycofanie się ze wszystkiego, co mówili przez ostatnie miesiące. - Czasami trzeba umieć uderzyć się w pierś i przyznać do błędu - twierdzi posłanka.

d3sxpl1

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15), uważa, że opinia Komisji będzie przedmiotem dalszych gierek politycznych, bo nie jest wiążąca. - Raport faktycznie nie ma mocy prawa, ale jest źródłem informacji dla innych instytucji, np. Komisji Europejskiej i Komitetu Monitorującego Rady Europy i od tego zależy sposób prowadzenia planowanej debaty ws. Polski - mówi Andrzej Halicki (PO).

Marek Jakubiak (Kukiz'15) stwierdza, że jeśli stanowisko komisji będzie niekorzystne dla PiS, to PiS będzie miał problem. - Będzie musiał cofnąć się o krok, bo inaczej potwierdzi wszystkie niepokoje, które są adresowane pod adresem tej partii. W trudnej sytuacji będzie też prezydent - mówi Jakubiak.

d3sxpl1

Podziel się opinią

Share
d3sxpl1
d3sxpl1
Więcej tematów