Raport KE: Co szósta osoba w UE cierpi na zaburzenia psychiczne
Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej (KE), co szósty obywatel krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej (UE) cierpi na zaburzenia psychiczne. Sporządzający raport uważają, że zaniedbywanie tego problemu negatywnie wpływa na gospodarkę UE.
KE przygotowała raport wspólnie z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według raportu, co szósty obywatel UE cierpi na zaburzenia psychiczne - głównie depresję, nerwicę oraz zaburzenia spowodowane nadużyciem alkoholu i narkotyków. Najgorsza sytuacja została odnotowana w takich krajach, jak Finlandia, Francja, Holandia, Irlandia i Portugalia.
Przygotowujący raport ostrzegają, że obecne zaniedbanie już ma zły wpływ na gospodarkę UE. Obecnie straty spowodowane brakiem dostatecznej pomocy w kwestiach zdrowia psychicznego wynoszą 600 miliardów euro, co daje 4 procent PKB UE. Specjaliści twierdzą też, że zaburzenia psychiczne mają wpływ na aktualną stopę bezrobocia w UE.
Tym raportem eksperci z Komisji Europejskiej chcą wezwać europejskie władze do zwiększenia uwagi na kwestie zdrowia psychicznego obywateli UE. "Nie bierze się pod uwagę poważnych szkód, jakie powodują zaburzenia zarówno dla życia ludzi, jak i gospodarki Unii Europejskiej" - czytamy w raporcie.
Eksperci nalegają również, żeby zwiększyć wydatki na programy ubezpieczeń społecznych oraz nakłady na bezpośrednią opiekę medyczną nad pacjentami.