Raport Blixa - Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek
Raport, w którym argumenty znajdą dla siebie
zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy stanowczej rozprawy z
Irakiem przedstawi w piątek
Radzie Bezpieczeństwa Hans Blix - wynika z dokumentów, do których dotarła agencja AP.
28.02.2003 | aktual.: 28.02.2003 14:20
Szef ONZ-owskich inspekcji przedstawił już 17-stronicowe sprawozdanie z ostatnich trzech miesięcy działalności inspektorów rozbrojeniowych w Iraku sekretarzowi generalnemu ONZ Kofiemu Annanowi. W piątek wieczorem (czasu nowojorskiego) z dokumentem zapozna się 15 członków Rady Bezpieczeństwa.
Zdaniem Blixa, rozbrajanie się Iraku ma charakter "ograniczony", ponieważ jego władze nie przedstawiły kluczowych dowodów dotyczących programów broni chemicznej, biologicznej i zakazanych rakiet. Raport stwierdza, że współpraca irackich władz z inspektorami nie jest pełna, ale brak w nim definitywnych konkluzji czy zaleceń co do przyszłości inspekcji ONZ. Tymczasem ocena, w jakim stopniu Irak współpracuje ze wspólnotą międzynarodową, może być kluczowym elementem konsultacji, które toczą się obecnie w Radzie Bezpieczeństwa. Jej piętnastu członków jest rozdartych między amerykańsko-brytyjskim projektem rezolucji przewidującej rozbrojenie Iraku siłą, a kontrpropozycją francusko- rosyjsko-niemiecką, zakładającą kontynuowanie inspekcji.
Agencja Associated Press pisze, że raport dostarczy argumentów zarówno Stanom Zjednoczonym, jak i zwolennikom pokojowego rozwiązania problemu z iracką bronią masowego rażenia. Blix przyznał, że Irak okazał się pomocny - ułatwiał na przykład dostęp do obiektów badanych przez inspektorów i dostarczył pewnych dokumentów. Szef inspektorów z zadowoleniem odnotował przedstawienie listy Irakijczyków zaangażowanych w niszczenie broni masowego rażenia w 1991 roku, co - jak się wyraził - pozwoli na kolejne przesłuchania i może rzucić nowe światło na działania Iraku.
Blix napisał - co się wydaje nawiązaniem do propozycji Francji, Niemiec i Rosji - że inspektorzy z pewnością mogliby rozszerzyć swoją działalność i w jakiś sposób wzmocnić inspekcje. Zapowiedział też rychłe ukończenie listy najważniejszych nierozwiązanych kwestii dotyczących rozbrojenia Iraku.(ck)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą ,czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne-gra pozorów,czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.