Ranking szkół LGBT+. Jedno z toruńskich liceów wysoko w zestawieniu
Powstał ranking szkół LGBT+ stworzony przez uczniów i uczennice. To właśnie oni oceniali polskie placówki pod kątem postaw nauczycieli. Wysoko w zestawieniu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.
O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza", która powołuje się na wyniki zaprezentowane w formie interaktywnej Mapy Równości. Zostały one zebrane na podstawie badań społecznych przeprowadzonych przez ponad 22 tys. ankietowanych.
10 najwyżej ocenianych placówek otrzyma Dyplomy Równości. Na podium zestawienia pojawiły się następujące instytucje: Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie i I Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
W rankingu znalazło się również III Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, które uplasowało się na 9. miejscu w kraju.
LGBT+. Uczniowie ocenili polskie szkoły
Uczniowie i uczennice oceniali swoje szkoły pod kątem otwartości oraz bezpieczeństwa osób LGBTQ+. Ankieta była dostępna w internecie. Zadano im 17 pytań, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.
Na podstawie zebranych odpowiedzi szkołom wystawiono oceny takie jak w systemie edukacji – od jedynki do piątki.
W rankingu pojawiły się trzy toruńskie szkoły - III LO, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące i IV LO - które zostały ocenione na czwórkę.
Jak wynika z badania, aż 90 proc. uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+, która uczęszcza do ich szkoły. Prawie 78 proc. ankietowanych regularnie widzi w szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach.
Aż 55 proc. badanych uważa, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Jedynie 26 proc. ankietowanych jest zdania, że może liczyć na wsparcie pedagogiczne, gdyby doszło do aktów dyskryminacji w szkole.