Trwa ładowanie...

Raman Pratasiewicz aresztowany na lotnisku w Mińsku. "Tu czeka mnie kara śmierci"

Uprowadzony z samolotu linii Ryanair w Mińsku białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz miał być śledzony przez służby Alaksandra Łukaszenki już na lotnisku w Atenach - wynika z informacji, zawartych na jego kanale na Telegramie. - Tu czeka mnie kara śmierci - miał powiedzieć Pratasiewicz, kiedy samolot wylądował na terenie Białorusi. Jego słowa cytowali potem współpasażerowie samolotu w rozmowie z litewskim portalem.

Raman Pratasiewicz, niezależny białoruski dziennikarz został uprowadzony z samolotu w MińskuRaman Pratasiewicz, niezależny białoruski dziennikarz został uprowadzony z samolotu w MińskuŹródło: EASTNEWS, fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER
d2i5zq7
d2i5zq7

W niedzielę samolot linii lotniczych Ryanair, lecący z Aten do Wilna, został zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Akcję przeprowadziły białoruskie władze po to, by zatrzymać i aresztować białoruskiego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza.

Jako pierwszy o awaryjnym lądowaniu samolotu w Mińsku poinformował serwis onliner.by. Na początku samolot miał podejść do lądowania w Mińsku z powodu komunikatów o rzekomym ładunku wybuchowym na pokładzie. Okazało się jednak, że był to fałszywy alarm.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, samolot, który był przetrzymywany na mińskim lotnisku, należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun. Fakt ten potwierdził w rozmowie z nami prezes spółki, Michał Kaczmarzyk. Ryanair Sun to spółka-córka tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair.

Raman Pratasiewicz zatrzymany w Mińsku. "Staliśmy przez trzy godziny bez wody"

Samolot z pozostałymi pasażerami na pokładzie został z powrotem odesłany z Mińska do miejsca docelowego, czyli do Wilna, około godz. 19.30. Litewski portal delfi.lt powołuje się na relację podróżnych z lotniska w Wilnie, którzy wcześniej przebywali na jednym pokładzie z Ramanem Pratasiewiczem.

d2i5zq7

- Staliśmy przez trzy godziny w wąskich korytarzach bez wody, toalet czy czegokolwiek innego, gdy nas przeszukiwano i sprawdzano nasze dokumenty. Przegląd samolotu trwał około trzech godzin (...). Czekamy, nikt nam nic nie mówi - brzmi relacja jednego z rozmówców delfi.lt.

- Po gwałtownym manewrze samolotu jeden z chłopców spanikował, złapał się za głowę. Dopiero później zrozumieliśmy, dlaczego. Nie było żadnych konfliktów, nie było żadnych skandali aż do tego manewru samolotu. (...) Gdy facet dowiedział się, że lądujemy, był zaskoczony. Wyprowadzono całą naszą czwórkę, psy wszystko obwąchały - relacjonował jeden z pasażerów, cytowany przez portal. Mężczyzna miał siedzieć niedaleko białoruskiego opozycjonisty i z bliska przyglądać się jego zatrzymaniu.

Raman Pratasiewicz zatrzymany w Mińsku. "Tu czeka mnie kara śmierci"

- Zabrali tego dzieciaka na bok i wytrząsnęli wszystkie jego rzeczy. Zapytaliśmy go, co się dzieje. Powiedział nam, kim jest i dodał: "tu czeka mnie kara śmierci". Był spokojniejszy, ale drżał. Obok niego cały czas stał funkcjonariusz, a za chwilę po prostu go wyciągnęli - dodał pasażer.

Raman Pratasiewicz miał być śledzony już na lotnisku w Atenach

Wcześniej na kanale Nexta Live na Telegramie, którego założycielem jest Pratasiewicz, opublikowano screen z którego wynika, że białoruski dziennikarz śledzony był już na lotnisku w Atenach. 26-latek wracał z wakacji w Grecji. W kolejce do odprawy miał stać za nim mężczyzna w średnim wieku, z łysiną, który próbował zrobić zdjęcie jego dokumentów. Jak opisywał Pratasiewicz, ów mężczyzna miał także odezwać się do niego po rosyjsku, a następnie wycofać się z odprawy.

d2i5zq7

Raman Pratasiewicz. Kim jest?

Zatrzymany i aresztowany przez białoruskie służby na mińskim lotnisku Raman Pratasiewicz jest byłym aktywistą politycznym, obecnie opozycyjnym dziennikarzem i założycielem niezależnego kanału na Telegramie Nexta_EN. Białorusin stworzył także inny kanał - Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga).

Źródło: Delfi.lt, Onet, PAP

Borowski najpierw pochwalił Kaczyńskiego. Ale potem już tylko wbijał szpile

Przeczytaj także:

d2i5zq7
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i5zq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5zq7
Więcej tematów