Trwa ładowanie...

Samolot zmuszony do lądowania w Mińsku. Należy do polskiej spółki

Samolot linii lotniczych Ryanair, którego awaryjne lądowanie wymusiły w Mińsku białoruskie władze, to samolot należący do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun - dowiedziała się Wirtualna Polska. Fakt ten potwierdził w rozmowie z nami prezes spółki.

Share
Samolot, który musiał awaryjnie lądować w Mińsku, należy do polskiej spółki Ryanair Sun
Samolot, który musiał awaryjnie lądować w Mińsku, należy do polskiej spółki Ryanair SunŹródło: East News/AFP, fot: East News/AFP
d14936r

W niedzielę na lotnisku w Mińsku miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu Ryanair, wymuszone przez białoruskie służby. Maszyna realizowała kurs z Aten do Wilna. Na pokładzie samolotu znajdował się znany białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany po lądowaniu.

Informację o awaryjnym lądowaniu samolotu w Mińsku podał serwis onliner.by. Maszyna miała przerwać lot z Aten do Wilna rzekomo z powodu informacji o bombie na pokładzie. Okazało się jednak, że żadnej bomby w samolocie nie było.

Zatrzymanie Ramana Pratasiewicza na lotnisku w Mińsku EAST NEWS/AP
Zatrzymanie Ramana Pratasiewicza na lotnisku w MińskuŹródło: EAST NEWS/AP

Białoruś. Samolot zatrzymany w Mińsku należy do polskiej spółki

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, samolot przetrzymywany na mińskim lotnisku należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun. Fakt ten potwierdził w rozmowie z nami prezes spółki, Michał Kaczmarzyk.

d14936r

Ryanair Sun to spółka-córka tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair.

- Na chwilę obecną wiemy, że samolot wylądował w Mińsku. Pasażerów nie ma na pokładzie. Mamy kontakt z kapitanem. Czekamy na jakikolwiek komunikat. Nie mamy informacji, czy zabrano któregokolwiek z pasażerów. Nie mam potwierdzenia od załogi o asyście myśliwców. Ale samolot znajdował się nad terytorium Białorusi i musiał zastosować się do komunikatów białoruskiej kontroli lotów - powiedział.

Mateusz Morawiecki: bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego

Na wydarzenia w Mińsku zdecydowanie zareagował premier Mateusz Morawiecki.

d14936r

"Porwanie samolotu cywilnego to bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego, który nie może pozostać bezkarny" - napisał premier w mediach społecznościowych.

"Z całą stanowczością potępiam zatrzymanie Ramana Pratasiewicza przez władze Białorusi po porwaniu samolotu pasażerskiego linii Ryanair" - dodał Morawiecki.

Raman Pratasiewicz. Kim jest?

Zatrzymany i aresztowany przez białoruskie służby na mińskim lotnisku Raman Pratasiewicz jest byłym aktywistą politycznym, obecnie opozycyjnym dziennikarzem i założycielem oraz prowadzącym niezależny kanał w Telegramie Nexta_EN. Białorusin stworzył także inny kanał - Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga).

Swiatłana Cichanouska: to operacja służb specjalnych

Zatrzymanie Pratasiewicza skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji, Swiatłana Cichanouska. "Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych" - napisała Cichanouska w Telegramie.

d14936r

Jak oznajmiła, "reżim naraził na zagrożenie pasażerów samolotu oraz całego lotnictwa cywilnego, aby rozprawić się z człowiekiem, który był redaktorem największych niezależnych kanałów w Telegramie". Cichanouska wskazała także, że białoruskie władze zarzucają Pratasiewiczowi terroryzm, za który może grozić kara śmierci.

Leszek Miller czeka, aż PiS się rozliczy. Były premier bezlitośnie punktował

Źródło: Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14936r

Podziel się opinią

Share
d14936r
d14936r
Więcej tematów