Rakiety Neptun. To one pokonały flagowy rosyjski okręt Moskwa
W środę wieczorem ukraińskie media poinformowały o pożarze na flagowym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa. Okręt miał zostać trafiony ukraińskimi pociskami Neptun. To nowe rakiety manewrujące, po raz pierwszy użyto ich w warunkach bojowych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Krążownik rakietowy Moskwa, trafiony pociskami Neptun, to jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. - Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie - ocenił w czwartek emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, cytowany przez portal CNN.
Jak poinformował były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który zajmował się programem rakietowym Ukrainy w latach 2015-2019, Moskwa nie jest pierwszym okrętem trafionym przez pociski Neptun. Na swoim profilu na Facebooku poinformował, że dwa tygodnie temu rakiety te trafiły rosyjską fregatę Admirał Essen.
Nowe dzieło Ukraińców: zestawy RK-360 Neptun
Czym są pociski Neptun? Jak informuje serwis internetowy ukraińskiego tygodnika "Nowyj Czas" (nv.ua), kompleks Neptun został opracowany w 2018 roku przez kijowskie biuro projektowe Łucz. Był odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.
Zaletą zestawów rakietowych RK-360 Neptun jest uniwersalność - to pierwsze ukraińskie pociski, które można wystrzelić zarówno z przybrzeżnych zestawów rakietowych, okrętów, jak też samolotów.
Final tests of the Neptune anti-ship missile with warhead.
Według ukraińskiego portalu militarnego mil.uin.ua, zestawy Neptun są zespołem rakiet manewrujących ziemia-powietrze z pociskami przeciwokrętowymi, przeznaczonymi do neutralizowania celów morskich - krążowników, niszczycieli, fregat, korwet i okrętów desantowych, a także lądowych - czołgów i innych pojazdów wojskowych. Maksymalny zasięg pocisków wynosi około 280 km.
Ukraińskie zestawy stanowią duże zagrożenie dla rosyjskich okrętów wojennych operujących na Morzu Czarnym. Według portalu wp.tech.pl, pociski RK-360 Neptun mogą być naprowadzane jednocześnie na wiele celów albo na jeden, do którego każdy z Neptunów podąża inną trasą, aby następnie zaatakować z różnych kierunków. Tuż przed atakiem pocisk obniża wysokość lotu do około trzech metrów, co utrudnia działanie systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika.
Zestawy Neptun, które trafiły na wyposażenie sił zbrojnych Ukrainy w marcu 2021 roku, były początkowo charakteryzowane jako jednostki szkolno-bojowe. W styczniu, miesiąc przed rosyjską inwazją, rozpoczęły się testy seryjnej wyrzutni.